چشم انداز و توسعه بندر شهید رجایی در آینده

ارسال شده در تاریخ دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

چشم انداز و توسعه بندر شهید رجایی در آینده

«مهندس ایدنی» آینده روشنی برای بندر عباس و بندرشهید رجایی متصور است به نحوی که قرار است در بازه زمانی 2020تا 2030میلادی ظرفیت این بندر به 20میلیون TEU
( هر تی ای یو معادل یک کانتینر 20فوتی است)افزایش پیدا کند و با اجرای پنج حوضچه جدید و احداث بیش از 12هزار متر اسکله در 39پست به جایگاهی ویژه در منطقه دست یابد.
در ادامه گشت و گذارمان در محوطه بندری به پایانه های کانتینری می رویم.محوطه بزرگ با اسکله های عظیم وماشین آلات غول پیکر.مهندس ایدنی کاربری اصلی این بندر را کانتینری می داند که به دلیل وسعت کار استفاده های دیگری مانند جابه جایی کالاهای فله نیز از آن انجام می شود.دور زدن در پایانه های شماره یک و دو کانتینری آن هم با خودرو چند دقیقه ای زمان می برد.پایانه هایی که به گفته مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان مساحتی حدود 91هکتار دارد و می تواند سالانه تا سه میلیون و 300هزار TEUعملیات کانتینری داشته باشد.
پهلو گرفتن کشتی های غول پیکر کانتینر بر در بندر برای یک تازه وارد آن قدر جذاب است که چند دقیقه ای مبهوت تماشای آن ها شود.وقتی از ظرفیت استفاده شده بندر می پرسم دکتر الصفی می گوید: قبل از تحریم ها دو میلیون و 800هزار TEUکانتینر در این بندر جابه جا می شد و بندر شهید رجایی جایگاه 44را در بنادر دنیا به خود اختصاص داده بود اما با شروع تحریم ها و قطع ارتباط شرکت های کشتیرانی با ما ،ظرفیت بندر در سال گذشته به یک میلیون و 700هزار TEUکاهش پیدا کرد و از رتبه 44به رتبه 79در سطح دنیا تنزل پیدا کردیم.
در ادامه سری هم به فاز سه کانتینری می زنیم که با سرعت در حال ساخت است. فازی که قرار است تا دوسال آینده بهره برداری برسد و ظرفیت این بندر از سه ونیم میلیون کانتینر در سال به هشت میلیون کانتینر افزایش دهد.
بندر شهید رجایی تنها یک بندر کانتینری نیست.این جا از هر دست کالا حتی کالاهای فله مانند سنگ های معدنی و …نیز بر روی کشتی ها بارگیری و تخلیه می شوند.
مهندس «ایدنی» می گوید :پایانه های کالای متفرقه بیش از 40 هکتار وسعت دارد و علاوه بر محوطه های بارانداز آسفالته ، شش باب انبار مسقف در مجموع به مساحت 53 هزار متر مربع به این بخش اختصاص یافته است. اینجا پایان کار نیست و بندر شهید رجایی پایانه مجزایی برای بارگیری و تخلیه غلات نیز در اختیار دارد .پایانه ای عظیم به مساحت 8.8هکتار که به گفته ایدنی قرار است در آینده یک سیلوی 100هزار تنی با مشارکت بخش خصوصی در مجاورت اسکله های تخلیه و بارگیری غلات ساخته شود.

 

Aria Mas٬ Aria Mas Company٬ Aria Mas Trading٬ AriaMas٬ AriaMas Company٬ AriaMas Trading Company٬ Commercial٬ Construction٬ Export٬ Export and Import٬ Iran Oman Transit٬ Import٬ Iran٬ Iran Oman٬ Oman٬ Oman Brand Complex٬ Trade٬ Trading٬ Transit٬ آریا مس٬ آریامس٬ اتاق ایران عمان٬ اتاق بازرگانی٬ اتاق بازرگانی ایران٬ اتاق بازرگانی شیراز٬ اتاق بازرگانی عمان٬ اخبار٬ اخبار اقتصادی٬ اخبار ایران عمان٬ اخبار بازرگانی٬ اخبار تجارت٬ اخبار عمان٬ انرژی خورشیدی٬ ایران٬ ایران عمان٬ بازرگانی٬ بازرگانی آریا مس٬ ترانزیت٬ ترانزیت ایران عمان٬ ترانزیت تخصصی کالا٬ ترخیص کالا٬ حمل و نقل٬ شرکت آریا مس٬ شرکت آریامس٬ شرکت بازرگانی آریامس٬ صادرات٬ صادرات و واردات٬ صنعت ساختمان٬ عمان٬ عمان برند کامپلکس٬ واردات,تجارت با عمان, کشور عمان, اقتصاد عمان, صادرات, صادرات به عمان, حمل, حمل و نقل بین المللی, بین المللی, عمانی, صنعت عمان, تولید عمان, وضعیت عمان, ثبت شرکت, ثبت در عمان تجارت, صادرات عمان, حمل عمان

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.