کاهش رقابت پذیری اقتصاد ایران در بازار جهانی با تعدد بنگاه‌های تولیدی

ارسال شده در تاریخ چهارشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

کاهش رقابت پذیری اقتصاد ایران در بازار جهانی با تعدد بنگاه‌های تولیدی

یک کارشناس بازرگانی عنوان کرد: تعدد بنگاه‌های تولیدی در کشور توان رقابت بین‌المللی را از اقتصاد ایران گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس ، علی دینی ترکمانی با تاکید بر اینکه دو عامل پیگیری‌ بیش از اندازه برخی نمایندگان مجلس و نبود سیاست صنعتی راهبردی در دولت‌ها موجب افزایش بنگاه‌های تولیدی شده است، گفت: افزایش بنگاه‌های تولیدی در قالب شهرک‌های صنعتی که برخی فعال و برخی نیمه فعال و تعدادی هم به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند، نه تنها به صنعت کمکی نکرده است، بلکه مزیت رقابتی بودن در عرصه‌ بین‌المللی را نیز از صنعت کشور گرفته است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تعداد بنگاه‌های فعال و نیمه فعال در اقتصاد ایران بسیار بیشتر از سایر اقتصادهای تازه صنعتی است، افزود: این مساله باعث سرشکن شدن تولید کل، میان بنگاه‌ها شده که معنای آن پایین بودن مقیاس تولید و عدم تحقق صرفه‌های فزاینده اقتصادی ناشی از آن است.

مشاور موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در تشریح این مساله گفت: در حال حاضر مطابق آمارهای موجود، 28 بنگاه تولید خودرو در ایران وجود دارد که به طور میانگین یک میلیون و 599 هزار خودرو تولید می‌کنند،‌ در حالی که صنعت خودرو سازی کره جنوبی در 5 بنگاه خلاصه شده و 4 میلیون و 271 هزار خودرو تولید کرده که بخش قابل توجهی از این خودروها نیز صادر می‌شود.

وی گفت: در صنعت خودرو سازی، چین با توجه به جمعیت بیش از یک میلیارد نفرش 53 بنگاه تولید خودرو دارد که به طور متوسط 18 میلیون و 264 هزار خودرو تولید می‌کند و برزیل که اقتصاد نوظهوری است 18 بنگاه تولید خودرو دارد که 2 میلیون 648 هزار به طور میانگین خودرو تولید می‌کند.

دینی ترکمانی افزود: در صنعت فولاد نیز همین شرایط وجود دارد؛ ایران با 6 بنگاه دولتی 117 بنگاه خصوصی سالانه ۲۸.۶ میلیون تن فولاد تولید می‌کند، در حالی که کره جنوبی با 2 بنگاه ۵۲.۲ میلیون تن فولاد تولید می‌کند.

وی در تشریح وضعیت بنگاه های تولید سیمان گفت : در این صنعت وضعیت پیچیده تر است، در حال حاضر 71 کارخانه با تولید سالانه 70 میلیون و 167 هزار تن سیمان در کشور فعال است. 90 کارخانه با ظرفیت 122 میلیون تن تولید در حال احداث است و 44 طرح در حال توسعه با پیشرفت صفر هم وجود دارد که قرار است، به ظرفیت 49 میلیون تن برسد، همه این‌ها در حالی است که کره جنوبی با 10 کارخانه 59 میلیون 194 هزار تن سیمان در سال تولید می‌کند.

دینی ترکمانی خاطر نشان کرد:‌در صنعتی همچون موتورسیکلت هم ما دچار همین وضعیت هستیم 228 بنگاه تولید موتور سیکلت در کشور وجود دارد که حد 7 میلیون موتورسیکلت تولید می‌کند. در حالی که چین با 28 بنگاه حدود 23 میلیون موتورسیکلت تولید می‌کند و هند هم با توجه به جمعیت یک میلیارد نفری 11 بنگاه تولید موتورسیکلت دارد که 17 میلیون موتورسیکلت در سال تولید می‌کند.

دینی ترکمانی در ادامه افزود : این آمار و ارقام نشان می‌دهد که در کشور سیاست راهبردی برای صنعت وجود ندارد و افزایش تعداد بنگاه‌ها بدون برنامه‌ریزی در دستور کار دولت ها بوده است. این نشانه خوبی نیست که نمایندگان و دولتی‌ها در هر شهری یک شهرک صنعتی درست کنند که فقط به تعداد بنگاه های کشور اضافه کند، بدون آن که توان رقابتی بین‌المللی داشت باشد.

این کارشناس اقتصاد گفت: با توجه به تأثیر مهم مقیاس تولید در بسیاری از رشته فعالیت‌های صنعتی بر کاهش متوسط هزینه تولید، باید با تدوین سیاست صنعتی مشخص و با رویکرد آینده‌نگرانه و راهبردی، زمینه را برای بهره برداری از صرفه های ناشی از مقیاس فزاینده فراهم کرد و امیدوارم در همایش بین‌المللی سیاست‌های صنعتی و تجاری که به زودی برگزار خواهد شد، این مهم به بحث و بررسی گذاشته شده و نتایج مطلوبی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.