واردات قانونی 5 میوه ممنوع به کشور

ارسال شده در تاریخ یکشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ در تازه ترین خبرها | 0 دیدگاه

واردات قانونی 5 میوه ممنوع به کشور

درحالی این روز ها میوه های خارجی در بازار کشور جولان می دهد که وزارت جهاد کشاورزی بارها مجاز بودن واردات تنها چهار قلم میوه را اعلام کرده است.

به گزارش افکارنیوز،سال گذشته 9 قلم میوه با وزن 717‌ هزار و 500 تن به صورت رسمی به کشور وارد شد که  از نظر وزنی 41.4 درصد و از نظر ارزشی 25.5 درصد نسبت به سال 1393 افزایش داشته است  گرچه وزارت جهاد کشاورزی بارها اعلام کرده است که به غیر از چهار قلم میوه نارگیل، آناناس، موز و انبه هیچ میوه‌ای برای واردات مجوز ندارد اما جالب است که بیش از 9 قلم میوه در سال گذشته به کشور وارد شده است؛ آن‌هم از طریق مبادی رسمی و گمرکات کشور، نه قاچاق و واردات غیرقانونی!

و جالب‌تر اینکه برخی میوه‌ها و محصولات کشاورزی وارداتی مجوزی ندارند. برخی دیگر جزو محصولات صادراتی به شمار می‌روند و دسته‌ دیگر حتی در فهرست میوه‌های قاچاق قرار دارند و از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال گذشته امحاء شدند.

موز، نارگیل، آناناس، انبه،‌گلابی هندی، منگوتین، پاپایا و … از میوه های وارداتی رسمی پارسال بوده اند که 567 میلیون و 700 هزار دلار آب خورده‌اند.

پشت پرده میوه های قاچاق از زبان وزیرجهاد
چندی پیش محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در نشستی خبری اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی بارها مخالفت خود را با واردات میوه به دلیل تولید مناسب میوه از نظر کمی و کیفی اعلام کرده است و علی‌رغم وجود مشکلات متعدد در این زمینه، مذاکرات و پیگیری‌های متعددی برای جلوگیری از این پدیده انجام داده است.
وی افزود: برخی می‌گویند قاچاق میوه سازمان‌یافته انجام می شود که باید آن عده‌ای که قاچاق میوه را در همان کامیون‌ها و کانتینر‌هایی که گفته می‌شود می‌آورند، شناسایی شوند که در زمینه‌ قاچاق میوه طی هفته‌های اخیر نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف با وزیر کشور جلسه داشتند و در آنجا مسائل بسیاری روشن شد.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در جلسه‌ مشترک وزیر کشور با دستگاه‌های متولی از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره‌ قاچاق سازمان یافته میوه به دستگاه‌ها دستور برخورد با خاطیان داده شد، چرا که در این جلسه مطرح شد قاچاق سازمان یافته تحت عنوان ترانزیت صورت گرفته است، یعنی این‌که میوه‌ای که از مرزهای جنوبی به قصد ترانزیت و با پلمپ به مقصد آسیای میانه به کشور وارد شده، به داخل کشور نشت پیدا کرده است!
حجتی گفت: در تخلفی که گزارش شده آمده است کانتینرهای ترانزیتی که پلمب شده بودند پس از ورود به کشور در این کانتینرها به همراه پلمب و با جرثقیل برداشته شده و میوه‌ها تخلیه و مجددا درب این کانتینرها نصب شده است.

وی تاکید کرد: اگر در میادین میوه و تره‌بار یا دیگر مراکز عرضه میوه‌های قاچاق وجود داشته باشد، باید با آنها برخورد شود و اجازه توزیع آن داده نشود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید...
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سؤال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.