درباره عمان

درباره عمان

سلطان نشین عمان کشوری است پادشاهی در شرق شبه‌جزیره عربستان و جنوب دریای عمان. مرزهای این کشور از شرق و جنوب شرق به دریای عرب، از شمال غرب به امارات متحده عربی و از جنوب غرب به یمن محدود می باشد.
پایتخت این کشور مسقط و مشتمل بر چهار استان مسقط، مسندم، ظفار و بریمی می باشد. همچنین پنج منطقه باطنه، ظاهره، داخلیه، شرقیه و وسطی در تقسیمات کشوری عمان به چشم می خورد.
گفتنی است عمان با مساحتی بالغ بر 500309 کیلومتر مربع ترکیب جمعیتی بیش از 277000 نفر را در خود جای داده است.

نام
عمان در طول تاریخ به نام‌های مختلفی نامیده شده‌ است. اما بارزترین نام‌ها مجان بوده‌ است، این نام ارتباط وثیقی به صنعت کشتی سازی و معادن مس “نحاس” در زبان سومریان داشته‌ است. همچنین مدتی نام عمان “مزون” بوده‌ است. نسبتاً به وجود تعداد زیادی از چشمه‌های آب شیرین در این مناطق اما بعضی از مورخین نوشته‌اند که وجه تسمیت عمان به “عمان” بر می‌گردد به (عمان بن سبأ بن یغثان بن ابراهیم).

زبان رسمی و غیر رسمی
عربی زبان رسمی است و انگلیسی هم به عنوان زبان دوم مردم ان کشور مرسوم می باشد.

Omanتقسیمات کشوری
کشور عمان به نه واحد اداری بخش می‌گردد.
چهار استان:
استان مسقط
استان مسندم
استان ظفار
استان بریمی
و پنج منطقه:
منطقه باطنه
منطقه ظاهره
منطقه داخلیه
منطقه شرقیه
منطقه وسطی

روابط با ایران
اندکی پس از به قدرت رسیدن قابوس، او با شورش گروهی چپگرا در ایالت استان ظفار طی شورش ظفار مواجه شد ولی توانست با حمایت محمدرضا شاه پهلوی و ارتش ایران بر آن ها غلبه کند. از همین رو، او بقای تخت و تاج خود را تا حد زیادی مدیون ایران می‌داند.
بنا به اسناد ویکی‌لیکس، در حالی که در مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران بالا گرفت و بیشتر کشورهای عربی از آمریکا درخواست حمله به ایران را داشتند، عمان تلاش داشته تا نقش میانجی گر را بین ایران و آمریکا حتی از پیش از روی کار آمدن دولت باراک اوباما داشته باشد.
علاوه بر سابقه قدیمی روابط دو کشور، این که ایران و عمان بر دو سوی تنگه هرمز مسلط هستند هم عاملی مهم در حسن همجواری آن ها به شمار می‌رود. ثبات و آرامش این تنگه هم به لحاظ امنیت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد. همه این‌ها ایجاب می‌کند که مسقط روابط حسنه و عاری از تنشی با تهران داشته باشد و حتی بکوشد تنش‌های بالقوه خطرناک در روابط ایران با سایر کشورها را هم تا حد ممکن کاهش دهد.
همین مناسبات خوب با تهران سبب شده که به خصوص در دهه گذشته عمان نقش میانجی گرانه بی‌بدیل در مناسبات ایران و غرب برای آزادی گروگان‌ها و شهروندان زندانی دو طرف (مانند بازداشت سه شهروند آمریکایی در سال ۲۰۰۹ و آزادی شماری از افراد نزدیک به حکومت ایران که از زندان‌های غرب) بازی کند.