اهمیت صادرات به کشور عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

امروزه تجارت بین‌الملل به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه و رشد اقتصادی کشورها از طریق افزایش فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. پیوستن به زنجیره ارزش جهانی و توسعه صادرات در کشورهای در حال توسعه زمینه بهبود رقابت‌پذیری را در این کشورها فراهم می‌کند و افزایش ارزش افزوده محصولات، سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و ایجاد فرصت‌های شغلی را به همراه خواهد داشت.

در ایران نیز اهمیت توسعه صادرات غیرنفتی لزوم دسترسی به بازارهای خارجی را بیش از پیش آشکار می‌سازد. با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور، بازار مصرف نسبتاً قابل توجهی در کشورهای همسایه ایران مانند عمان وجود دارد که توسعه صادرات به آن‌ها مستلزم شناسایی نیازهای وارداتی این کشورها است.

مهم‌ترین شرکای تجاری کشور عمان

با توجه به آمارهای مرکز تجارت بین‌المللی، عمان در سال 2016، بیشترین صادرات را به چین با رقم صادرات 10/7 میلیارد دلار با سهم 6/43 درصد از ارزش کل صادرات عمان به جهان داشته است. همچنین قریب به نیمی از نیاز وارداتی عمان در این سال از امارات متحده عربی با رقم واردات 10/5 میلیارد دلار تأمین شده است. در بین مبادی عمده وارداتی عمان، ایران در ششمین جایگاه به لحاظ ارزشی قرار دارد.

 

مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به عمان

جدول 4 فهرست 20 گروه کالایی که ایران در سال 1395، بیشترین صادرات را از آن‌ها به عمان داشته نشان می‌دهد. در سال 1395، بیشترین صادرات ایران به عمان مربوط به گروه کالایی چدن، آهن و فولاد با ارزش حدود 220 میلیون دلار اختصاص داشته است. پس از آن حیوانات زنده و انواع گوشت و سایر سوخت‌های معدنی در رده‌های بعدی قرار دارند. در بین 20 قلم گروه کالایی که ایران بیشترین صادرات را از آن‌ها به عمان داشته، وارداتی از عمان به ایران صورت نگرفته است.

شرکت بازرگانی آریامس مشاور شما برای صادرات انواع کالا و حمل و ترخیص آن ها در کشور عمان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید