با بخش کشاورزی و ماهیگیری عمان آشنا شوید

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ،  کشاورزی عمان  با ما در ارتباط باشید.

 

کشاورزی در عمان، عمدتا برای امرار معاش انجام می شود و فقط حدود پنج درصد جمعیت عمان به این کار مشغولند. مدتی طولانی است که تولید محصولات در سه طبقه با ارتفاع متفاوت به صورت پلکانی در دامنه کوه ها، توسط سیستم آبیاری “فلاج” انجام می شود. به عنوان مثال، خرما در بالا، درختان لیموترش، موز یا انبه در سطح متوسط و یونجه، گندم و ارزن همسطح زمین. سبزیجات، خربزه، موز و خرما مهمترین محصولات این کشور هستند. لیموهایی که در مناطق مرکزی کشت می شوند با ماهی از مناطق ساحلی معامله و یا به خارج از کشور صادر می شوند.

 انگور، گردو، هلو و میوه های دیگر در فلات مرتفع کوه کشت می شوند. استان ظفار نارگیل و پاپایا نیز تولید می کند. اگرچه تولیدات کشاورزی برخی از نیازهای محلی را برآورده می کند، اما بیشتر مواد غذایی باید وارد شود. در زمینه دامداری بسیاری از خانواده های روستایی بز نگهداری می کنند، همچنین عمان به دلیل پرورش شتر مشهور است و گاو نیز در مناطق کوهستانی ظفار پرورش داده می شود.

مهاجرتِ بخش عمده ای از نیروی کار، به کشورهای همسایه قبل از سال 1970، باعث شد مزارع بسیاری از چرخه کشاورزی خارج شوند و سیستم های آبیاری از بین بروند. در تلاش برای كاهش وابستگی عمان به واردات مواد غذایی، دولت با ایجاد ایستگاه های تحقیقاتی و مزارع در امتداد ساحل البینه و ظفار و همچنین كارخانه های فرآوری خرما در رستاق و نزوی سعی در تحریک تولید داشته و با فراهم آوردن قایق و موتور، تاسیسات سردخانه و حمل و نقل، توسعه ماهیگیری تجاری را تشویق کرده است. در دهه 1990، ایالات متحده كمك هایی به عمان برای توسعه شیلات بالقوه بزرگ خود در خلیج عمان و دریای عرب ارائه داد.

۵ منطقه اصلی کشاورزی عمان:

  • منطقه مسندم در شمال عمان
  • سواحل الباطنه در امتداد دریای عمان (مهمترین منطقه برای کشاورزی)
  • دره ها و ارتفاعات مناطق شرقی عمان
  • برخی مناطق روستایی در مرکز عمان (وادی)
  • سواحل منطقه ظفار در جنوب عمان

ماهیگیری بعد از کشاورزی دومین فعالیت اقتصادی در عمان پیش از نفت بود (عمان ۱،۷۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد). در خلیج فارس، خلیج عمان و دریای عرب، انواع مختلفی از آبزیان شامل ساردین، بلوفیش، ماهی خالخالی، کوسه، ماهی تن، خرچنگ و صدف صید میشود. ماهیگیران صید خود را با قایق های موتوری کوچک و در نزدیک ساحل میگیرند. دولت عمان برای رونق این بخش به ماهیگیران عمانی برای خرید قایق های فایبرگلاس و تجهیزات ماهیگیری یارانه پرداخت میکند. عمان همچنین یک قرارداد مشترک همکاری با ایالات متحده برای توسعه بخش ماهیگیری و پیشرفته کردن تجهیزات فنی و توانمندسازی مدیریت در این بخش امضا کرده است (OFDMP).

این کشور در نظر دارد تا فرصت های جدید شغلی در بخش های مختلف، از جمله ماهیگیران، خدمه، کارخانه های فرآوری، شرکت های بازاریابی ماهی، تولید خوراک، سازمان های صادرات و مزارع آبزی پروری فراهم کند. برای تقویت تولید ماهی، عمان در حال توسعه بزرگترین بندر ماهیگیری خاور میانه، با امکانات پردازش مواد غذایی دریایی و بسته بندی، امکانات برای ذخیره سازی مواد اولیه و انجماد برای صادرات در منطقه ویژه اقتصادی دقم است.

بندر ماهیگیری دقم و منطقه پردازش یکپارچه توسط سازمان منطقه ویژه اقتصادی در دقم و با همکاری وزارت کشاورزی و شیلات توسعه یافته است، این مرکز پردازش یکپارچه، با دارابودن 60 واحد پردازش ماهی و نزدیک به بندر در فاز اجرا قرار دارد.

 

 

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ،  کشاورزی عمان  با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید