بهترین بازارهای سنتی در عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

بازارهای سنتی در عمان

عمان به عنوان کشوری با فرهنگ قوی و سنتهای غنی، با آغوش باز از خارجیان و گردشگران استقبال می کند. در این کشور، سوق(بازار)های سنتی در کنار مراکز خرید مدرن تجربه خرید کاملاً متفاوتی به شما ارائه می دهند.

با رفتن به هر یک از سوق های پر جنب و جوش عمان، خرید به شیوه محلی را تجربه کنید.

 سوق ها نمایی از عمانِ سنتی ارائه می دهند، تاجران و صاحبان مغازه ها روی زمین نشسته و کالاهای خود را از کف تا سقف روی هم چیده اند. این بازارها بهترین مکان برای خرید سوغاتی هایی مانند جواهرات بادیه، خنجرهای نقره ای، بخور سوز و کندر هستند. بوی مُشکبار عود عربی شما را در سراسر سوق های عمان دنبال می کند، همچنین کلکسیونی از خرماهای زیبا و لذیذ و حلوای شیرین.

چانه زنی را فراموش نکنید، زیرا بخشی از فرهنگ سوق است! قبل از خرید، قیمت ها را با برخی مغازه های دیگر مقایسه کنید. وقتی در پیچ و خم هایی که سوق های عمانی هستند حرکت می کنید ، به کالاهای خانگی ، لباس های سنتی ، منسوجات و موارد دیگر بسنده کنید.

بازار نزوی (Nizwa Souq)

در قلمرو قلعه نزوی یکی از قدیمی ترین و مشهورترین نقاط خرید در عمان -بازار نزوی- قرار دارد که طیف متنوعی از غرفه ها را در خود جای داده است. از خیاطی، جواهرفروشی و فروش ظروف فلزی گرفته تا خرمافروشی، سفالگری و غیره، این بازار همه چیز دارد، حتی هر جمعه بازارهای گاو و بز زنده در آن برگزار می شود!

ساختمان های بازار نزوی با ترکیبی از معماری سنتی و مدرن بسیار چشم نواز هستند و با رنگ شنی به آن جلوه ای منحصر به فرد و مسحور کننده می بخشند. به هر سمت نگاه کنید، سفال های زیبا، جواهرات نقره ای زرق و برق دار و البته تنوع زیادی از خرما را خواهید دید. بخش وسیعی از آن نیز به مجموعه ای از میوه ها و سبزیجات عجیب و غریب و همچنین گوشت و غذاهای دریایی تازه اختصاص داده شده است.

بازار الحصن/حفّا (Al Husn/Haffa Souq)

این بازار به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین در صلاله، شلوغ ترین نیز هست. در آن که به دلیل مجموعه وسیعی از کندر معطر مشهور است، صنایع دستی زیبا و جواهرات نقره ای نفس گیر نیز به فروش می رسد. بهترین مکان در صلاله برای خرید سوغاتی های نفیس و لباس های سنتی، برخی از بهترین سوغاتی هایی که می توانید در این بازار بخرید عبارتند از خنجرهای نقره ای نمادین، قهوه جوش های سنتی، عمامه های منگوله دار و البته کندر شگفت انگیز. تجار محلی، حبه های  کندر، عودسوز، اسانس، لوسیون و عطر می فروشند. حتی می توانید عسل و بستنی کندر را امتحان کنید!

در گوشه ای از این بازار می توانید جواهرات مورد نظر خود را سفارش دهید و طلافروشان آن را برای شما تهیه می کنند! از محبوب ترین اکسسوری ها در بازار طلا، مهره های طلای صلاله است.

بازار مطرح (Muttrah Souq)

مشهورترین مکان خرید توریستی در کل عمان، بازار مطرح در مسقط است که بسیار شبیه به بازارهای سنتی عربی طراحی شده است، البته به جز سقف چوبی آن. این بازار مملو از مغازه ها و غرفه های کوچک و پر جنب و جوش است و همه چیز از جواهرات تا کندر و مر(نوعی صمغ) در آن به فروش می رسد. کل بازار مطرح مانند یک هزارتو است و خیلی راحت ممکن است در خیابان های درهم و برهم پر از صنایع دستی چوبی و کوچه های کوچک طلا فروشی گم شوید. با قدم زدن در آن، بوی کندر و عطرهای عربی را استشمام خواهید کرد.

پر جنب  و جوش ترین زمان در این بازار شب هاست با چراغ هایی که دیوارهای چوبی ساختمان ها را روشن می کنند و جمعیت گردشگرانی که با صاحبان مغازه ها چانه می زنند. به دلیل خیابان ها و کوچه های باریک که نور روز را مسدود می کند، مردم محلی  این بازار را “بازار تاریکی” می نامند. مطرح نیز مانند بیساری از بازارهای عمان “سوق طلافروشی” مخصوص به خود دارد با کوچه هایی پر از جواهرات طلا و نقره. همچنین غرفه هایی برای فروش حلوای شیرین معروف عمانی و تعداد انگشت شماری مغازه های ادویه فروشی. روی هم رفته، مطرح یک تجربه خرید گیج کننده و در عین حال سرگرم کننده است!

بازار بانوانِ ابراء (Ladies Souq Ibra)

هر چهارشنبه، شهر بیابانی ابراء، به یکی از درخشان ترین و رنگارنگ ترین بازارهای خاورمیانه تبدیل می شود. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که چهارشنبه ها بازار تنها برای زنان است و مردان مجاز به قدم گذاشتن در آن نیستند. در واقع چهارشنبه ها به زنان تاجر اختصاص داده شده است تا کالاهای خود را به زنان دیگر بفروشند. آن ها از سراسر منطقه بادیه نشین برای فروش جواهرات، منسوجات، لوازم آرایش، دکوراسیون خانه، سوغات و موارد دیگر می آیند!

زنان با حجاب و عبای زیبا، مهربان و مودب، پذیرای گردشگران هستند. در بازار بانوان، زنانی هستند که خرما، شیر بز، عسل و پنیر می فروشند. یک تجربه خرید متفاوت و لذت بخش.

گالری میراث عمانی (Omani Heritage Gallery)

این گالری بهترین مکان برای خرید محصولات دست ساز عمانی است. گالری میراث عمانی، سازمانی غیر انتفاعی است که هنرمندان محلی را تشویق می کند آثار سنتی را تولید کرده و فرهنگ عمان را زنده نگه دارند. این فروشگاه به خاطر آنتیک های نقره ای و کوسن های گلدوزی شده بسیار معروف است. در این گالری به غیر از سوغاتی و وسایل تزئینی خانگی، محصولاتی برای استفاده روزانه مانند کیف های دستی، کیف پول و جواهرات نیز به فروش می رسد.

آمواج (Amouage)

آمواج یک شرکت عطر لوکس در مسقط است که به دلیل عطرهای عجیب و غریبش در سراسر جهان مشهور است. رایحه ها و عطرهای آن از بسیار سبک تا فوق العاده قوی متفاوت است. صاحبان مغازه ها نحوه تولید عطر را به شما نشان می دهند و اجازه می دهند آن ها را بویید. در جریان تولید تمام مواد تشکیل دهنده عطر -که همگی محصولات طبیعی هستند- را می بینید. حتی می توانید مراحل پر شدن و بسته بندی عطرها را مشاهده کنید.

اگر به عطر علاقه دارید، از بازدید از اینجا لذت خواهید برد، تجربه خریدی متفاوت و آگاهانه!

جواهر عمان (Jawahir Oman)

این جواهر فروشی پر زرق و برق در سال 1977 تأسیس و به دلیل جزئیات دقیق و بسیار روی جواهرات، به برندی معروف تبدیل شده است. در اینجا انواع جواهرات نقره دست ساز تولید می شود که هدایایی عالی هستند. آن ها همچنین گردنبندهای مرجانی دست ساز، دستبندهای خاردار، آویزهای گلدار دارند که همگی بر اساس طرح های اصیل عمانی ساخته شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید