بهشت اقتصاد عمان با تحریم نفت روسیه

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

بهشت اقتصاد عمان با تحریم نفت روسیه
تهاجم روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت انرژی می شود و عمان به عنوان یک تولیدکننده نفت می تواند شاهد مازاد بودجه بی سابقه در سال جاری باشد تا اقتصاد خود را برای از بین بردن کسری پیش بینی شده در سال 2022 تقویت کند. با توجه به درخواست جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای تحریم صادرات نفت خام روسیه که کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، آلمان و فرانسه به آن ملحق شده اند، تولیدکنندگان نفت از جمله عمان به شدت از آن بهره خواهند برد.

در بودجه مالی 2022، عمان کسری 1.55 میلیارد ریالی را پیش‌بینی کرد که 27 درصد از کسری واقعی 1.2 میلیارد ریالی برای سال 2021 افزایش داشت.
قیمت نفت خام در هفته گذشته به 130 دلار در هر بشکه رسید زیرا نیروهای روسی همچنان در جنگ با اوکراین را هستند. به درخواست جامعه بین المللی برای توقف این تهاجم. تحلیلگران نفت پیش‌بینی می‌کنند که قیمت نفت خام می‌تواند در ماه مارس به بشکه‌ای 150 دلار برسد و این می‌تواند نشانه فاجعه ای برای اقتصادهای متکی به نفت باشد.
اما عمان با میانگین تولید حدود 970000 بشکه در روز می تواند امسال برای اولین بار در یک دهه گذشته مازاد تولید سالانه داشته باشد.
این خبر خوبی برای اقتصاد عمان با قیمت نفت بالای 100 دلار است،

حافظ الرقادی، اقتصاددان بازنشسته در وزارت انرژی و مواد معدنی، گفت: با توجه به اینکه عمان بودجه سال 2022 خود را بر مبنای قیمت نفت 50 دلار در هر بشکه قرار داده است، اگر قیمت نفت حداقل برای سه ماه دیگر در سطح بالا باقی بماند، عواید بادآورده بیش از محدوده قیمت پیش بینی شده نفت بر اساس بودجه امسال است.
عمان همچنین درآمد سال 2022 را 10.6 میلیارد ریال پیش بینی کرد و با افزایش قیمت نفت در سال جاری، ممکن است درآمد دولت دو برابر شده و به 20 میلیارد ریال برسد.
این یک تقویت کننده برای ذخایر مالی کشور خواهد بود که در حال حاضر حدود 15 میلیارد دلار تخمین زده می شود. خبر خوب این است که دولت امسال نیز تمام پروژه های بزرگ برنامه ریزی شده خود را به راحتی اجرا خواهد کرد. اما مهمتر از همه، پول نقد زیادی برای ایجاد شغل هزاران فارغ التحصیل در انتظار اشتغال وجود خواهد داشت. پول نقد اضافی همچنین باعث بهبود فضای کسب و کار و تحریک سرمایه گذاری در کشور خواهد شد.

اگر صادرات نفت خام روسیه همچنان تحت تحریم باشد، عمان ممکن است تولید خود را در کنار سایر تولیدکنندگان نفت افزایش دهد تا بر کمبود کالا در بازار غلبه کند. اما امیدواریم که مزایای افزایش قیمت نفت، افزایش قیمت مواد غذایی را که با تداوم تجاوزات روسیه به اوکراین و عمان انتظار می رود، جبران نکند، ممکن است راهی برای متعادل کردن تورم پیدا کند.

اما اینکه تولیدکنندگان نفتی مانند عمان چقدر از قیمت های بالاتر نفت سود می برند، بستگی به این دارد که تجاوز روسیه به اوکراین چقدر طول بکشد. اما تحریم‌های بین‌المللی نفت خام روسیه ممکن است برای چند ماه ادامه یابد، حتی اگر مسکو تصمیم به عقب‌نشینی در آینده نزدیک بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید