تجارت با عمان و تجارت با قطر

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

یکی از روش های توسعه تجارت خارجی هر کشور، شناخت دقیق پتانسیل های اقتصادی تجاری شرکای تجاری عمده و راه های ارتقای حجم و ترکیب تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات به سطح مطلوب آن است. عمان به لحاظ جغرافیایی در یکی از بهترین نقاط استراتژیک دنیا قرار گرفته است. بخش قابل توجهی از مرزهای شرقی و شمال این کشور را آب‌های آزاد احاطه کرده است در مورد قطر نیز چیزی که بیش از پیش فرصت صادرات به این کشور را به ما گوشزد می‌کند، وجود مرزهای دریایی زیاد با ایران و قابلیت همسایگی است.

باتوجه به نیاز عمان و قطر به واردات مصالح ساختمانی و مواد غذایی و مزیت ایران در تولید این کالاهای مصرفی، ظرفیت روابط تجاری ایران با این دو کشور خیلی بیشتر از حجم فعلی و قابل گسترش است. چرا که کالاهای مصرفی تولید ایران با مشابه خارجی قابل رقابت است و با توجه به همسایگی این دو کشور مزیت در دسترس بودن و نازل بودن هزینه‌های حمل و نقل نیز مطرح است.

در حوزه صادرات به ترتیب عراق با حدود ۹ میلیارد دلار، امارات با ۲.۵ میلیارد دلار رتبه اول و دوم و کشورهای عمان با ۴۵۰ میلیون دلار، قطر با ۲۰۰میلیون دلار در رده های بعدی قرار دارند.
تجربه ی 12 ساله شرکت بازرگانی آریامَس گویای این است که کشورهای عمان و قطر را می‌توان کشور تجار و فعالان اقتصادی دانست که نحوه تعاملات کسب و کار و فرهنگ مذاکرات در این دو کشور با یکدیگر متفاوت و نیازمند مطالعه و همراهی مشاوری باتجربه در این زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید