تجارت در عمان فرصتی در زمان تحریم

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

عمان همواره در چهار دهه اخیر، روابط خوبی با ایران داشته و سعی کرده است خود را از کانون درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خارج کند. تبادل‌نظر بین ایران و عمان درخصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به‌صورت مستمر ادامه دارد. این کشور حتی در دوران سخت جنگ تحمیلی و تحریم‌های اخیر غرب علیه ایران، روابط خود را با جمهوری اسلامی نه‌تنها حفظ کرد، بلکه آن را گسترش داد.

این درحالی است که بسیاری از کشورهای منطقه در این زمان، تحفظ خاصی را درمورد روابط با ایران از خود نشان ‌داده‌اند. در بین کشورهای منطقه خلیج فارس، مقامات عمانی بیشترین رفت‌وآمد را به تهران دارند. سفر مقام‌های سیاسی، اقتصادی، پارلمانی، بازرگانی و غیره دو کشور به‌طور مستمر انجام می‌شود و در سال‌های اخیر نیز این موضوع شدت بیشتری پیدا کرده که می‌توان به سفر رؤسای‌جمهور خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی و درمقابل، سفر سلطان قابوس در سال‌های 1388 و 1392، به‌عنوان عالی‌ترین سطح سفرهای مقامات دو کشور اشاره کرد.

شاید بتوان گفت یوسف بن علوی، وزیر مشاور در امور خارجی عمان، که به‌طور متوسط سالیانه حداقل سه بار به ایران سفر می‌کند، رکورددار تعداد سفرهای یک مقام خارجی به ایران باشد.عمان درهای خود را به روی سرمایه‌گذاران ایرانی گشوده و از سوی دیگر تجار ایرانی هم از حضور در این بازار استقبال کردند. البته بازار عمان بازار چندان بزرگی نیست. اما موقعیت جغرافیایی این کشور و توافق‌نامه‌های عمان با قطب‌های اقتصادی دنیا، مزیتی است که می‌تواند ایرانی‌ها را برای حضور در بازارهای این کشور ترغیب کند. اما اینکه مسقط می‌تواند جایگزین دبی باشد، خود سوالی است که پاسخ‌ها به آن متفاوت است. برخی پاسخ مثبت می‌دهند و عمان را کشوری می‌دانند که قابلیت بالایی برای همکاری با ایران دارد، برخی دیگر نیز عنوان می‌کنند که به لحاظ زیرساختی فاصله زیادی بین امارات و عمان وجود دارد و مسقط ظرفیت لازم را برای جایگزینی دبی در تجارت ایران ندارد. به هر روی، عمان و ایران بر توسعه روابط اقتصادی تاکید دارند و با توجه به اولویت‌بخشی به تجارت با همسایگان، ضرورت گسترش رابطه با این کشور، افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید