تحولات گمرک عمان | ترخیص در عمان چه تغییراتی کرده است؟

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان گمرک عمان با ما در ارتباط باشید.

افکار عمومی عمان، خدمات الکترونیکی ارائه شده توسط پلیس سلطنتی (ROP) این کشور را کارامد و قابل تقدیر می دانند.

اداره کل گمرک با ارائه مدلی کوچک از دولت الکترونیکی، توانست رویای “دولت الکترونیکی” را از طریق ارتباط بیش از 45 سازمان دولتی تحقق بخشد. این سفر با متقاعد کردن رهبران عالی رتبه در مورد ضرورت بهبود کار گمرک به منظور افزایش امنیت و تسهیل تجارت فرامرزی برای تقویت رشد اقتصاد ملی عمان آغاز شد. اعتقاد عمیق به نیاز به تغییر در رفع کلیه موانع پروژه ی ارتقا گمرک و تخصیص بودجه به آن توسط فرماندهی پلیس سلطنتی مشهود است.

در این پروژه هیچ راز دیگری به جز کلمه “ملی” وجود ندارد. مقامات گمرک عمان متوجه شدند که بدون مشارکتی واقعی با بخش دولتی و خصوصی، نمی توانند پیشرفتی ایجاد کنند، زیرا این پروژه تنها مرتبط به گمرک نیست. اداره كل گمرك نه تنها يك تحول الكترونيكی را تجربه کرد، بلكه به طور كامل به سيستمی گمركی ارتقا يافت. این پروژه که “بیان” نام دارد شامل سه مولفه اساسی است: 1) یک سیستم یکپارچه از مراحل و فرآیندهای گمرکی، 2) پنجره الکترونیکی یک مرحله ای که تمام شرکای گمرکی از جمله آژانس های دولتی، شرکت های حمل و نقل و ترخیص، بانک های تجاری و اپراتورهای بنادر و فرودگاه ها را به هم پیوند می دهد و 3) یک سیستم مدیریت ریسک که برای اولین بار توسط یک نهاد خدماتی دولتی در عمان در این زمینه اجرا می شود.

برای اداره کل گمرک عمان، یک پروژه “ملی” به معنای کمک به سایر ارگان ها برای دستیابی به همان سطح موفقیت بود. برای این اداره آسان تر بود که وقتی تحول الکترونیکی اش را به اتمام رساند، سایر آژانس ها را نادیده بگیرد و مسئولیتی در قبال ارگان های عقب مانده بر عهده نگیرد. اما “عوامل موفقیت” شامل ابتکار عمل، دور ماندن از بهانه گیری و درک کامل میزان مسئولیت بود. در این بین مهارت های تیم گمرک در مهندسی روش ها آشکار شد، زیرا پیوند سایر ارگان ها به نقشه برداری فرآیند نیاز داشت.

اداره کل گمرک عمان با دعوت از آژانس های مربوطه، به منظور شرکت در یک کارگاه آموزشی برای تعیین مکانیزم های اجرایی در مورد 8000 نوع کالا، اصل “گفتگو و بحث سازنده” را – به عنوان یکی از مهمترین عوامل موفقیت- پذیرفت و توهم “همپوشانی قدرت” را از بین برد.

از آنجا که این ارتقا گمرک –به منظور پشتیبانی از سیستم مالی الکترونیکی برای جمع آوری درآمد زیاد- به اداره کل امور مالی ROP نیاز داشت، هماهنگی و ادغام بین خود واحدهای خدمات پلیس سلطنتی عمان نیز افزایش یافت.

تنها در صورت اطلاع از وضعیت قبلی گمرک، می توان تصویر دقیقی از این تغییر کیفی ارائه داد. نوسنده مقاله می گوید :”من این فرصت را داشتم تا در تهیه استراتژی لجستیک عمان 2040 کار کنم، در همین راستا از انبارهای محموله های هوایی و گمرکات در بنادر بازدید کردم و شاهد تعدد مدارک مورد نیاز و صف انتظار بودم و اکنون شاهد تغییرات بسیاری هستم – به عنوان مثال – شروع روند ترخیص کالا از گمرک از دو هفته به 24 ساعت کاهش یافته است. بنابراین، گمرک ثابت کرد غیرممکن وجود ندارد و راههایی برای غلبه بر مقاومت در مقابل تغییر وجود دارد.”

یکی از مهمترین عوامل موفقیت، ارائه راه حل های جایگزین توسط مدیر گمرک است. گمرک عمان، برای اولین بار در سطح کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و خاورمیانه، با واحدهای مختلف دولتی “توافق نامه سطح خدمات” امضا کرد. مطابق این توافق نامه، اگر آژانس مربوطه در مدت زمان تعیین شده پاسخ ندهد، که طبیعتاً بر سرعت اتمام کار تاثیر می گذارد، گمرک می تواند مستقلا، در عرض 24 ساعت یا در برخی موارد حتی طی دو ساعت، کالا را ترخیص کند. از این رو، چنین آژانس هایی چاره ای جز پاسخ به بادهای تغییر نداشتند. تفکر رهبری معطوف به مسئله نیست، بلکه بیشتر روی راه حل ها تمرکز دارد.

کارایی مجموعه گمرک با کاهش هزینه و زمان اندازه گیری می شود. شاخص های گزارش بانک جهانی در مورد گمرکات عمان، نشان دهنده کاهش بیش از 100 درصدی هزینه و 50 درصدی زمان در مقایسه با کشورهای خاورمیانه و آفریقا است. استفاده از سیستم مدیریت ریسک در گمرک عمان منجر به حذف قضاوت انسانی شده است. امروزه بازرسی انسانی از 100 درصد به تنها 12 درصد رسیده که در واقع دستاوردی شگفت انگیز است. نتایج بدست آمده توسط سیستم مدیریت ریسک، زمینه انتقال تجربه گمرک به نهادهای مربوطه در این زمینه را فراهم می کند و نیاز به ایجاد “بخشهای مدیریت ریسک” در ساختارهای سازمانی آن ها، مخصوصا موارد مربوط به اظهار کالا، به ویژه مواد غذایی، را نشان می دهد.

اعتقاد مدیریت گمرک به لزوم اتخاذ رويكرد علمی – به عنوان يكی از عوامل موفقيت – در تشخيص دقيق واقعيت، تعريف فاصله وضعیت موجود و مطلوب، تهيه يك برنامه استراتژيك با اهداف و زمان مشخص و به دنبال آن ارزیابی عملکرد از طریق شاخص های کلیدی، کمک بسیار بزرگ و مهمی در تغییرات ایجاد شده بود.

با توجه به اصل “استخدام کارمندان ماهر”، این اداره در انتخاب شرکت سنگاپوری Crimson Logic -یک شرکت متخصص در ارائه راه حل های الکترونیکی- به ویژه در زمینه تدارکات، موفق بود. چنین انتخابی براساس دانش میدانی تیم گمرک عمان، اتخاذ شد.

پس از آغاز واقعی پروژه “بیان“، درآمد گمرک از 235 میلیون ریال عمان در 2015 به 302 میلیون در 2016 رسید، با وجود اینکه ارزش کالاهای وارداتی در 2016، 9 میلیارد ریال بود که در مقایسه با 11 میلیارد در سال 2015، کاهش داشت.

رتبه عمان در گزارش “سهولت انجام امور تجاری”، منتشر شده توسط بانک جهانی در سال 2016- هنگامی که این کشور تغییر کیفی گمرک را آغاز کرد – 7 پله نسبت به 2015 بهبود یافت و این ناشی از جهش در استاندارد تجارت فرامرزی بود. بنابراین، مانع امنیتی، دیگر در بحث های تحریک رشد اقتصادی وجود ندارد. عمان همچنین در همان گزارش مربوط به سال 2019 در استاندارد تجارت فرامرزی مقام اول را در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به خود اختصاص داد.

اداره کل گمرک عمان نه تنها سیستم گمرکی را توسعه داد، سیستم لجستیک را نیز ارتقا داده و ابتکاراتی را آغاز کرده است که در آن ها بخش خصوصی محور کار است، مانند ترخیص قبل از ورود -که در آن ترخیص، قبل از ورود محموله ها به گمرکات انجام می شود.

سهم گمرک در توسعه تدارکات، در راه اندازی انبارهای گمرکی منعکس شد، در نتیجه این راه اندازی ها، پرداخت مالیات گمرکی که باید طی فرآیند واردات و ورود کالاها به بازار محلی پرداخت می شد، متوقف شد و این انگیزه ای برای رونق صادرات مجدد ایجاد کرد. تیم گمرک عمان، ابتکارات بیشتری در زمینه رونق کار و رهبری پذیرنده و پاسخگو دارد که به جای تشریفات، اصل سیاست درهای باز را اعمال می کند.

در پایان، درس های مهم بسیاری را می توان از تجربه گمرک عمان آموخت. با این حال، یکی از مهمترین “عوامل موفقیت” در ایمان کامل رهبران ارشد به اهمیت سرمایه انسانی نهفته است. مقامات بالاتر به پرورش و حفظ تخصص “تجمعی” تیم خود اهمیت دادند. رهبر هر نهادی، هر چقدر توانایی داشته باشد، بدون انتخاب یک تیم قدرتمند نمی تواند تفاوتی ایجاد کند.

 

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان گمرک عمان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید