خانه اپرای مسقط و حاشیه های مربوط به آن

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ، مشاوره سرمایه گذاری در عمان حساب بانکی عمان با ما در ارتباط باشید.خانه اپرای مسقط

میزبانی خانه اپرای مدرن مسقط از آندره بوچلی و یویوما بحث و جدل های فراوانی ایجاد کرد و به دنبال آن سایر کشورهای عربی، فرهنگ های محافظه کارانه خود را تغییر دادند.

تقلا برای ساخت خانه های اپرا در خلیج فارس نه تنها فراتر از یک روند معمول بلکه نشان دهنده تغییری فرهنگی در ملتهای محافظه کار اسلامی است که در آن لذت بردن از موسیقی به طور سنتی حرام (گناهکارانه) تلقی می شود. در واقع قبل از افتتاح سالن اپرا، در سال 2010 مفتی اعظم عمان، شیخ احمد بن حمد آل خلیلی، فتوا علیه محل برگزاری صادر کرد و بازدید از آن برای مسلمانان را “غیرقابل قبول” دانست.

دیگر منتقدان، این سوال را مطرح كردند كه آیا نمی توان از هزینه نامعلوم ساخت این بنا در زمانی كه بحران مالی جهانی گزنده بود و بهار عربی شتاب بیشتری می گرفت، استفاده بهتری کرد؟ سوزان الشهری، ستون نویس روزنامه مسقط دیلی، می گوید: “اوضاع در عمان متشنج بود. بیشتر خواسته ها در بهار عربی، شرایط اقتصادی بهتر بود – بنابراین خانه اپرای سلطنتی مسقط در آن زمان به عنوان یک افراط خالص به نظر می رسید.”

سلطان، قابوس بن سعید آل سعید، مغز متفکر اپرای سلطنتی، به دلیل سیاست های لیبرال مشهور است. وی از زمان سرنگونی پدرش در کودتای 1970، قوانین سختگیرانه سانسور را لغو کرد و به زنان حق رأی داد (گرچه در یک پادشاهی مطلق مانند عمان، این حق نفوذ کمی دارد). سلطان با انتصاب کریستینا شپلمان به عنوان مدیرکل سالن اپرا، قهرمان پیشرفت زنان در منطقه ای است که نابرابری جنسیتی در آن وجود دارد.

از سیاست که بگذریم، خانه اپرا برای سلطانِ دوستدار موسیقی، شکوهی عالی است. این مکان در باغهای سرسبز و مرتبِ واحه ای ساخته شده در یک شهر کویری واقع شده است – نه تنها یک جشن باشکوه از فرهنگ بین المللی است، بلکه پیروزی برای معماری معاصر اسلامی است.

در بازدید اخیر وقتی از ساختمان خارج شدم، انعکاس اشعه خورشید از روی نمای مرمر سفید، کور کننده بود. حیرت زده شدم نه از تابش خیره کننده، بلکه از قامت برجسته ساختمان. طاق های مرمری به تنهایی حدود 9 متر ارتفاع دارند.

من از میان آنها عبور کردم و به خانه اپرا رفتم، جایی که راهنمای تور ایمان سعید الحارثی توضیحات بیشتری در مورد معماری داد. وی گفت: “سقف از چوب ساج برمه تراشیده شده است، سنگ مرمر از ایتالیا آمده و چراغ ها از اتریش.”

با این وجود اپرا چیزی فراتر از تزئینات فاخر است. این ساختمان، میزبان استعدادهای چشمگیری از جمله آندره بوچلی – تنور ایتالیایی، رنه فلمینگ – سوپرانوی آمریکایی و یویوما – سلطان ویولنسل و برنده 15 بار جایزه گرمی، بوده است.

به گفته اهل فن، كلید جذب چنین استعدادی در آکوستیک سالن اجتماعات نهفته است. الشهری که مانند سلطان هنگام تحصیل در انگلیس علاقه شدیدی به موسیقی پیدا کرد، می گوید: ” تالار اپرای سلطنتی مسقط بهترین مکان موسیقی است که در آن حضور داشته ام. من در كلیسئوم لندن، تالار سلطنتی آلبرت هال و مکان های بسیار دیگری بوده ام و برایم قابل مقایسه نیست.

با وجود تابلوهای چوبی تراش خورده و تزیینات گچ بری، خانه اپرای سلطنتی ضمن یادآوری خانه های بزرگ اپرای اروپا، ویژگی های نوآورانه فناوری را نیز داراست که آن را به یکی از مدرن ترین تئاترهای جهان تبدیل کرده است.

پشت هر صندلی صفحات لمسی قرار دارد تا حضار بتوانند ترجمه اشعار هر اجرا را بخوانند. توانایی تبدیل سالن تماشاخانه از تئاتر به سبک پروسنیوم (با سقف قوس دار، صحنه پرده دار و سن ارکستر)، به یک سالن کنسرت سمفونیک (سالن موسیقی به شکل جعبه کفش با سقف مسطح)، با لمس یک دکمه چشمگیر است.

به گفته ناصر الطائی، مشاور هیئت مدیره سالن اپرا، این تطبیق پذیری امکان میزبانی از طیف متفاوتی از اجراها را فراهم کرده است، از کنسرت های جاز و گروه های brass آفریقایی با سازهای بادی برنجی گرفته تا باله های آثار شکسپیر – فرم های هنری که طرفداران جدیدی در خلیج فارس پیدا کرده اند. “بلیط های ما ماه ها قبل از برنامه ها به فروش می رسد، که البته جزو فرهنگ ما نیست، ما عمانی ها بیشتر دوست داریم در لحظه عمل کنیم، این روند در حال افزایش است – کشورهای دیگر در خلیج فارس علاقه مند به داشتن سالن های مشابه هستند – و این برای منطقه خوب است.”

موفقیت این تئاتر برای بازدیدکنندگان بین المللی این امتیاز را دارد که می توانند اجراهای در کلاس جهانی را در مکانی با کلاس جهانی و با هزینه ای کمتر از آنچه در تئاترهای کشور خود پرداخت می کنند، تماشا کنند. بلیط نمایش از زیر یک ریال شروع می شود و بلیط اپرا را می توانید با نصف مبلغی که در بیشتر مکان های دیگر پرداخت می کنید، خریداری کنید. وقتی نوبت به هنرهای نمایشی می رسد، صحنه کارهای بزرگ در خلیج فارس آماده است.

دیدگاهتان را بنویسید