سال 2022 چه اتفاقی بر اقتصاد عمان خواهد گذشت؟

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان اقتصاد عمان با ما در ارتباط باشید.

سازمان S&P Global Ratings پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی عمان از سال آینده با  تولید بیشتر نفت و گاز و رشد بخش غیرنفتی تسریع می شود.

S&P در گزارش به روز رسانی تحقیقاتی منتشر شده گفت: “ما انتظار داریم تولید ناخالص داخلی واقعی عمان امسال 1.7 درصد رشد کند و سپس به طور متوسط ​​در سال 2022-2023 به 3.1 درصد برسد زیرا تولید نفت و گاز پس از کاهش محدودیت تولید اوپک+ افزایش می یابد.”

به گفته آژانس رتبه بندی ، رشد اقتصادی قوی تر از سال 2022 با افزایش تولید نفت و گاز و رشد بخش غیرنفتی صورت خواهد گرفت.

به علاوه رشد بیشتری در بخش های غیر نفتی از جمله لجستیک، تولید، کشاورزی و شیلات و گردشگری حاصل خواهد شد.

در این گزارش آمده است که فعالیت اقتصادی از سال جاری شروع به افزایش می کند. با این حال ، با توجه به محدودیت های جاری تولید نفت تحت توافق اوپک+ ، اقدامات قرنطینه ناشی از کورونا و سرعت کند واکسیناسیون تا اواسط سال 2021 ، انتظار می رود در سال جاری فقط 1.7 درصد بهبود اقتصادی خفیف داشته باشد.

علیرغم سهمیه بندی اوپک پلاس در تولید نفت خام ، عمان حجم میعانات گازی خود را که تحت این توافقنامه نمی باشد افزایش داده است. S&P خاطرنشان کرد که واکسیناسیون در ماه های اخیر افزایش یافته است ، به طوری که 52 درصد از مردم در پایان ماه سپتامبر به طور کامل واکسینه شدند و مقامات به تدریج محدودیت های رفت و آمد و سفر را کاهش دادند.

آژانس رتبه بندی می افزاید: “دولت همچنین برنامه محرک اقتصادی (حدود 0.1 درصد تولید ناخالص داخلی) را اعلام کرد که شامل مشوق های مالیاتی  برای شرکت های بخش خصوصی به ویژه شرکت های کوچک و متوسط ​​است.”

S&P انتظار دارد تولید نفت و میعانات عمان در سال 2022 با کاهش محدودیت های تولید اوپک+ به 1 میلیون بشکه در روز برسد( به تبع 1.1 میلیون بشکه در روز در سال 2023)، این مقدار 0.96 میلیون بشکه در روز در سال 2021 است.
طبق برآوردهای دولت، تولید گاز افزایش می یابد. از 157 میلیون متر مکعب در روز در سال 2021 تا 174 میلیون متر مکعب در روز در سال 2023.

با توجه به ماهیت متمرکز اقتصاد عمان – محصولات هیدروکربنی حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی واقعی ، 60 درصد صادرات کالا و بیش از 70 درصد دریافتهای مالی را شامل می شود

پس از افزایش قابل ملاحظه کسری بودجه در سال 2020 ، S&P انتظار دارد که کسری بودجه عمان در سال 2021 کاهش یابد.
“ما انتظار داریم کسری های مالی به طور متوسط حدود 4.6 درصد از تولید ناخالص داخلی طی 2021-2022 و به 6 درصد در طی 2023-2024 برسد.

Comments

  • درود و احترام
    متشکرم بابت مطالب کاربردی که به اشتراک گذاشتید.
    مانا باشید

دیدگاهتان را بنویسید