مراحل درخواست سرمایه گذاری در کشور قطر برای افراد غیر بومی

درخواست مجوز سرمایه گذاری

ضمیمه کردن تمامی اسناد مورد نیاز به شرح زیر می باشد :

افراد حقیقی 

 • پلن پروژه
 • کپی گذرنامه
 • رزومه کاری و آموزشی
 • گواهی عدم سوء پیشینه پلیس قطر (برای ساکنان قطر)
 • مجوز اولیه و ضروری برای شروع فعالیت تجاری از مقامات صالحه
 • گواهی عدم سوء پیشینه همراه با مهر سفارت قطر (از کشور سرمایه گذار)

افراد حقوقی

 • پلن پروژه
 • قطعنامه مشارکت / قطعنامه مجمع عمومی

فرم درخواست همراه با کلیه مدارک مورد نیاز می بایست به بخش ” ایجاد مراکز تجاری ” در وزارت اقتصاد و تجارت قطر-طبقه اول- برجA) تحویل گردد و بعد از آن به بخش ” توسعه سرمایه گذاری ” ( دپارتمان سرمایه گذاری- طبقه ششم- برج B) ارائه شود.

کلیه مدارک ارائه شده از سوی سرمایه گذار توسط بخش توسعه سرمایه گذاری مورد بررسی قرار می گیرد.

سرمایه گذاری در قطر و استانداردهای سرمایه گذاری

علاقمندان به مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید چندین نکته را مد نظر داشته باشند که مهمترین آنها امنیت کشور مورد نظر برای سرمایه گذاری است و اینکه قوانین حقوقی آن کشور چقدر از سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند. سرمایه گذار باید مطمئن باشد قوانین محکمی در حمایت از سرمایه گذار خارجی وجود دارد که به آسانی قابل تغییر نمی باشد. نکته بعدی که باید بدان پرداخته شود و قبل از سرمایه گذاری تحقیقات کامل از طرف سرمایه گذار انجام شود این است که کشور مورد نظر در ازای این سرمایه گذاری چه امکاناتی را برای سرمایه گذار مهیا می کند و آیا سرمایه گذاری فرد سود ده است یا خیر. از عوامل تعیین کننده در مورد امنیت سرمایه گذار شاخص مصادره اموال (Expropriation risk) است. این شاخص بیان گر این است که دارایی و سرمایه گذاری شما در کشور مورد نظر تا چه اندازه امنیت دارد. این شاخص عددی بین ۱ تا ۷ است که امن ترین سرمایه گذاری مربوط به عدد ۱ و بدترین امنیت مربوط به عدد ۷ است.

سرمایه گذاری در قطر و استانداردهای سرمایه گذاری

همان طور که ملاحظه می فرمایید این نرخ در طول سال های اخیر در کشور قطر در حدود ۳ است که نشان از امنیت تقریبی سرمایه گذاری در قطر دارد.

برای سرمایه گذاری موفق در این کشور باید شش فاکتور مهم را نیز در نظر گرفت:

 • بستر حرفه ای

به این معنا که آیا زیر ساخت های سرمایه گذاری در زمینه مورد نظر در این کشور به صورت اصولی و بنیادی بنا شده اند یا خیر!

 • باز دهی در قبال سرمایه

به این معنی که آیا با توجه به میزان سرمایه و ریسک موجود در بازار مورد نظر، آیا بازدهی تجارت شما قابل قبول است یا خیر. البته نکته ی مهم و اساسی در این مورد این است که مسلماً با بالاتر رفتن سود تجاری ریسک نیز افزایش خواهد یافت.

 • سادگی پروسه سرمایه گذاری

به این معنا که آیا روند اداری و مجوز ها برای سرمایه گذاری شما ساده است یا پیچیده. که البته کشور قطر در زمینه سرمایه گذاری افراد خارجی کمی سختگیر است.

 • شفافیت بازار

یکی دیگر از مسائل مهم در تصمیم گیری شما شفاف بودن بازار مورد نظر برای سرمایه گذاری است. همانطور که می دانید کشورهایی که به صورت غیر دموکراتیک اداره می شوند به دلیل دسترسی یک عده خاص به تمامی اطلاعات بازار، بازار های مالی شفافی ندارند. قطر هم که دارای نظام پادشاهی است از این قاعده مستثنی نیست.

 • اجازه انتقال سرمایه

به این معنی که کشور مورد نظر شما برای سرمایه گذاری در هر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اجازه خروج سرمایه شما .به عنوان یک فرد خارجی را طبق قرارداد های اولیه به شما بدهد

سرمایه گذاری در قطر و شاخص های تاثیرگذار

سرمایه گذاری در قطر و شاخص های تاثیرگذار

یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در هر کشور، همچنین سرمایه گذاری در قطر، میزان تولید ناخالص ملی در آن کشور است. تولید ناخالص داخلی مجموع کالا یا خدماتی است که در طول یک سال به ازای هر شخص در یک کشور ایجاد می شود. کشور قطر یکی از بالاترین این شاخص ها را در میان کشور های جهان دارد. در نمودار زیر این نرخ را در مقایسه با دو کشور امارات و کویت ملاحظه می فرمایید.

نرخ مالیات نیز از عوامل بسیار مهم دیگر در موضوع سرمایه گذاری در قطر است. مالیات بر درامد فردی در این کشور در سال های اخیر صفر بوده است، اما نرخ مالیات شرکت ها در این کشور را نیز می توانید در نمودار زیر ببینید که در سال های اخیر در حدود ۱۰ درصد بوده است:

نرخ مالیات در قطر

مورد بعدی تأثیر گذار در سرمایه گذاری در قطر ، می تواند نرخ تورم هر کشور باشد که کشور قطر در این مساله نیز بسیار سطح پایینی از تورم را در سال های اخیر داشته است که با رشد منفی مواجه است:

نرخ تورم در قطر