سفر به عمان | جنبه های خوب، بد و زشت “عمان” برای گردشگران

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان سفر به عمان با ما در ارتباط باشید.

 

عمان، علیرغم قرارگیری در منطقه پر تشنج خاورمیانه، همچنان سرزمین ثبات است و جای تعجب نیست که به عنوان سوئیس خلیج فارس شناخته شود.

چشم انداز عمان 2040، نقش مهمی برای رونق اقتصاد و گردشگری در استراتژی بلندمدت رشد و توسعه این کشور ایفا می کند و پیش بینی می شود، سال ها پس از اتمام نفت، گردشگران، تامین کنندگان بخشی از بودجه عمان باشند.

مطمئناً عمان پتانسیل زیادی در گردشگری دارد. خود مردم عمان بخش مهمی از این پتانسیل هستند. در سال 2016، آنها به عنوان “بهترین مردم دنیا” انتخاب شدند. عمانی ها خونگرم و مهمان نواز هستند. گردشگران در خیابان های این کشور مورد استقبال قرار می گیرند و می توانند بدون ترس، دعوت محلی ها برای صرف قهوه سنتی را بپذیرند.

خیابان های مسقط، معرف خوبی برای این کشور هستند. مردان محلی با دشداشه های آراسته و سفید، بعد از نماز در امتداد کورنیش قدم می زنند، کارگران مهاجر با هم گپ می زنند، گردشگران برای ورود به بازار چند صد ساله مطرح صف می کشند و در حال خرید خنجرهای نقره ای تشریفاتی و پیاله های برنجی قهوه چانه می زنند یا طلا، کندر و مره می خرند.

شهرهای عمان به اندازه دوحه یا دبی خیره کننده نیستند، اما ترفندهای دیگری برای جذب گردشگران دارند که کم زرق و برق ترند. موج زیبای مناظر بیابانی، بازدیدکنندگان را به سواحل عسلی رنگی که با دریای درخشان احاطه شده اند، می رساند. کتاب ها و وبلاگ های راهنما در بردارنده مختصات جغرافیایی روستاهای باستانی در دل کوهستان و آبهای زمردی جذابِ واحه هایی مانند وادی دام و وادی بنی خالد هستند.

بسیاری از شهرها قصر یا قلعه ای دارند که در بیشتر موارد به دقت بازسازی شده و با نورپردازی خوش عکس شده اند.

“قلعه نخل” در محاصره نخل های سرسبز و کوه های جبل اخضر، چهره عربی خود را از راه دور نیز به رخ می کشد و در کنار “قلعه نزوی”، پربازدیدترین بنای عمان، یا “قلعه بخا” در شبه جزیره مسندم، گردشگران را به خود می خوانند. در مسندم، دهوهای چوبی (نوعی قایق سنتی بادبانی) گردشگران را به خورِ شم می برند، آبدره ای چشمگیر به طول 16 کیلومتر که با قله های سنگلاخ احاطه شده است. ایران در افق می درخشد و دلفین ها در کنار قایق چوبی شنا می کنند.

زمستان بهترین زمان برای سفر به عمان است. جشنواره های فصلی و نمایش های مد، مسابقات قایقرانی و دوچرخه سواری و برای کسانی که می خواهند به جای تماشا، در فعالیت ها شرکت کنند، امکانات غواصی و شن سواری با استفاده از تخته ای مانند اسنوبرد، موج سواری، کوهنوردی و دره نوردی مهیاست.

این دولت عرب به زنده نگه داشتن سنت های قدیمی در مواجهه با مدرن گرایی گسترده می بالد. اما این مانع از آن نمی شود که عمانی ها از تکنولوژی های جدید، از جمله انرژی خورشیدی -در کشوری که حدود 82 درصد آن بیابان است- استقبال نکنند.

همانطور که گفته شد، عمان مقصدی زمستانی است. با نزدیک شدن دمای تابستان به دمای 50 درجه سانتیگراد، غذاخوری های روباز خالی می شوند، زیرا افراد به داخل خانه عقب نشینی می کنند و آب سرد درون لوله ها به اندازه آب گرم شما را می سوزاند. خریف (موسم بارندگی عربی) کمی از گرما کم و دشت های اطراف شهر جنوبی صلاله را از ماه ژوئن تا سپتامبر به چشم اندازی سرسبز و شاداب تبدیل می کند، اما هوای ابری و مرطوب نیز در پی دارد. در فصل مرطوب، شنا به دلیل جریانات شدید ممنوع است و اردو زدن در بستر رودخانه های خشک نیز خطر سیلاب های ناگهانی را در پی دارد.

سفرهای کمپینگ خارج از جاده نیاز به برنامه ریزی دارد-حتی در فصل خشک و مسافران از عدم آنتن دهی  تلفن های همراه در قسمتهای وسیعی از صحرای ربع الخالی شکایت می کنند، اما عبور تصادفی از مرز و ورود به یمن جنگ زده روز شما را بسیار بیشتر خراب می کند. البته جای نگرانی نیست زیرا تورهای راهنمای زیادی وجود دارد که گردشگران می توانند از آن ها استفاده کنند. البته ریال قوی، عمان را به مکانی گران برای بازدید تبدیل می کند.

از نظر رانندگی و مسافرت جاده ای، در گزارش ایمنی راه های سازمان بهداشت جهانی سال 2018، عمان در رتبه دهم خطرناک ترین کشورهای جهان برای رانندگی قرار گرفت. در این سال هر سه ساعت یکبار یک تصادف در جاده های عمان رخ می داد که البته در مقایسه با سال 2017 که هر دو ساعت یک بار اتفاق می افتد، بهبود یافته بود. (با این حال آمار جدیدتر می گوید که طی پنج سال گذشته تعداد تصادفات جاده ای در سلطنت بیش از 70 درصد کاهش یافته و از 4721 تصادف در سال 2016 به 13341 حادثه در سال 2020 رسیده است.)

اگر هنوز مصمم به رانندگی در صحرا هستید، با چشمان باز برانید. شترهای عمانی مسئول مرگ 41 نفر در سال هستند و اگر با یکی از آن ها تصادف کنید، باید خسارت مالک حیوان و شرکت اجاره خودرو را بپردازید.

عمان یکی از لیبرال ترین کشورهای خلیج فارس و در کنار آن یک کشور مسلمان است. انتظار می رود گردشگران به آداب و رسوم محلی احترام بگذارند. سرپیچی از مقررات مربوط به پوشش می تواند منجر به جریمه و در موارد شدید زندان شود. در ماه رمضان غذا خوردن در ملاء عام نیز همینطور است.

تسهیل شرایط ورود گردشگران بخشی از هدف عمان برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان از حدود سه میلیون نفر در سال های جاری به 11 میلیون نفر در سال 2040 است و مسلماً پتانسیل زیادی دارد.

 

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان سفر به عمان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید