عمان و امکان استفاده از انرژی خورشیدی

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان ، عمان و انرژی خورشیدی با ما در ارتباط باشید.

انرژي خورشيد يكي از منابع تامين انرژي رايگان، پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي است كه از ديرباز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است. از كل انرژي منتشر شده توسط خورشيد، تنها در حدود 47% آن به سطح زمين مي‌رسد. اين بدان معني است كه زمين در هر ساعت، تابشي در حدود 600 ميليون Btu (واحد حرارت) دريافت مي‌كند.

بخش اعظم درآمدهاى كشورعمان با صادرات سوختهاى فسيلى مى باشد و ذخاير نفت اين كشور نسبت به همسايگان آن با سرعت بيشترى رو به كاهش است به طورى كه 20 ٪توليد برق آن بر پايه نفت و 80٪ آن بر پايه گاز طبيعى مى باشد و اين عامل باعث گرديده تا اين كشور حركت خود را در دراز مدت به سمت انرژى هاى تجديدپذير معطوف بدارد. در كل میتوان گفت بيشترين مانع براى توسعه نبود زير ساختهاى لازم مى باشد، پراكندگى جمعيت نيز در اين كشور بسيار زياد است و شبكه هاى برق تنها در شمال اين كشور وجود دارند.

عمان در راه استفاده از انرژی  باد و خورشيد

عمان به دنبال سياست هايى است كه انرژى هاى تجديدپذير را به عنوان يك راه حل براى توسعه اقتصادى بكار گيرد. اين كشور شش پروژه آزمايشى را آغاز كرده تا بتواند استفاده از انرژى باد و خورشيدى را تجربه كند.

دانسيته انرژى خورشيدى كشور عمان در ميان كشورهاى جهان بالاترين دانسيته تشخيص داده شد ، به طورى كه مى توان در همه نواحى اين كشور چنين پروژههايى را اجرا كرد. پتانسيل انرژى خورشيدى براى همه نيازهاى داخلى عمان كافى است و مى توان برق را براى صادر كردن نيز توليد کرد . اين مطالعه همچنين پتانسيل انرژى باد را در ساحل جنوبى و كوهستان شمالى ارزيابى مى كند. طبق اظهارات الخصيبى، كه پتانسيل هاى بيوگاز،زمين گرمايى وانرژى امواج نيزدر اين كشور وجود دارد اما پيشنهاد مى شود كه كشور روى باد و خورشيد متمركز شود. مسئولان نظارتى برق نيز اجراى فورى پروژه هاى آزمايشى در مناطق روستايى در اين كشور را پيشنهاد مى كنند تا عمل و كارآيى تكنولوژى هاى تجديد پذير را درشرايط محلى آزمايش كنند و كمپانى هاى عمانى در كار و نگهدارى نيروگاه هاى تجديد پذيرتجربه لازم را كسب كنند. دبيركل وزارت اقتصاد ملى گفت: مسئولين در حال حاضر طرح هاى پيشنهادى براى 6 پروژه آزمايشى انرژى هاى تجديد پذير رامرورمى كنند كه شامل يك پروژه بادى و پروژه هاى خورشيدى است كه برمبناى تكنولوژى هايى فيلم نازك و سيليكون مى باشد .

انرژی خورشیدی، مشخص ترین هدف به عنوان راه حل انرژی های تجدید پذیر ملی

به گفته مدیر تحقیقات انرژی پایدار در دانشکده شیمی دانشگاه کوئین انگلستان،در عمان پتانسیل عظیمی برای ماندن این کشور در جایگاه صادر کننده پیشرو انرژی هایی فراتر از نفت و گاز، وجود دارد.

پروفسور رونی که متخصص برجسته ای در زمینه انرژی های پایدار و تجدید پذیر است، سخنرانی با همین موضوع  در مراسم اختتامیه کنفرانس انرژی های تجدید پذیر و سوخت های زیستی که توسط مرکز آموزش دانشگاه کوئین برگزار شده بود،داشت.

به گفته وی، توسعه زیرساخت های انرژی پایدار برای همه مهم است. رونی در ادامه گفت که به سادگی و با نگاه کردن به اطراف می توان پتانسیل عظیم عمان برای ماندن در جایگاه صادر کننده پیشرو انرژی هایی جز نفت و گاز، را دید. وی گفت محاسبات ساده نشان می دهد که عمان نه تنها انرژی خورشیدی کافی برای رفع نیازهای خود را دارد، بلکه می تواند نیازهای کل انگلستان را نیز تامین کند. او گفت در حالی که هدف مشخص برای راه حل ملی انرژی تجدید پذیر، انرژی خورشیدی خواهد بود، پژوهش های دانشگاه سلطان قابوس نشان داده است که از اشکال دیگر انرژی های تجدید پذیر در عمان مانند انرژی باد، آب و زیستی،  نیز می توان استفاده کرد.

طبق گفته این دانشمند، نیاز به سوخت های زیستی حاصل از منابع دریایی یا زمینی، همیشه وجود خواهد داشت. سوخت های زیستی روش طبیعت برای ذخیره سازی انرژی هستند که بسیار موثرند. چگالی انرژی سوخت های زیستی بیش از 50 برابر چگالی انرژی یک باتری لیتیوم یونی است و هر وقت شما باک اتومبیل خود را پر می کنید، نیرویی برابر با بیش از 30 مگاوات  اضافه می کنید.

پروفسور رونی افزود باید از ادغام فن آوری های انرژی تجدید پذیر مشابه در عمان به منظور توسعه چیزی منحصر به فرد، استفاده کرد.مشارکت موثر بین صنعت، دانشگاه و دولت در دستیابی به چنین چشم اندازی برای کشور حیاتی است.وی در نتیجه اعلام کرد عمان فرصت فوق العاده ای برای به حداکثر رساندن منابع تجدید پذیر طبیعی خود به نفع جهان و مهمتر از آن، سرمایه انسانی برای به جلو راندن این هدف را دارد.

استفاده نامعمول از نیروگاه خورشیدی توسط عمان

در حالی که کشورهای زیادی در جهان به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر روی آورده‌اند، کشور عمان تصمیم گرفته است تا از انرژی خورشیدی یک استفاده نامعمول کند: استخراج و تولید نفت.

عمان خود را برای ساخت یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی دنیا آماده می‌کند. هرچند از این نیروگاه برای تولید برق استفاده نخواهد شد و هدف از ساخت این نیروگاه صرفاً جوشاندن آب به منظور تولید نفت است.

نیروگاه میراه که توسط شرکت Glasspoint عمان ساخته شده هرساله ۵٫۶ تریلیون بی‌تی‌یو گاز طبیعی را صرفه‌جویی خواهد کرد. چنین مقداری می‌تواند انرژی لازم برای خانه‌های ۲۰۹۰۰۰ نفر در عمان را تأمین نماید. ظرفیت تولیدی نیروگاه خورشیدی میراه ۶۰۰۰ تن بخار خواهد بود که میزان مضرف گاز را تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داد.

نمونه پروژه درحال ساخت عمان در دانشگاه سلطان قابوس مربوط به ساخت پروژه پارکینگ های خورشیدی با 172کیلووات الکتریسیته که اویل 2017 به بهره برداری رسید.

ساخت  اولین مسجد سولار کشور عمان

در دهم ژانویه 2017 روزنامه تایمز کشور عمان اعلام کرد ساخت نخستین مسجد خورشیدی در عمان در مراحل پایانی خود قرار دارد به گفته مهندس پروژه ساخت نخستین مسجد خورشیدی در عمان، پس از 12 ماه کار بالاخره مسجد به زودی آماده بهره‌برداری قرار دارد.
به گفته بدر الهدابی مهندس طراح، این مسجد بی نظیر که با انرژی خورشیدی کار می‌کند می‌تواند نسبت به مساجد دیگر که تماما با انرژی برق فعال هستند، 60% از انرژی الکتریسیته مصرفی را ذخیره سازی کند. این مسجد همچنین 40% آب مصرفی کمتری نسبت به مساجد دیگر خواهد داشت.
الهدابی گفت: این پروژه اکنون در مراحل پایانی قرار داشته و ظرفیت تقریبا 50 نمازگزار را دارد. ما اکنون 90% کار را تمام کرده‌ایم و  در حال گذاشتن صفحات خورشیدی بر روی سقف مسجد به سمت نور هستیم.

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان ، عمان و انرژی خورشیدی با ما در ارتباط باشید.

Comments

  • Thanks

    • سپاس

دیدگاهتان را بنویسید