مطالعه دکتر مشرف از تاثیر پندمی بر اقتصاد عمان و راه حل های پیشنهادی آن | اقتصاد عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و مشاوره بازرگانی در عمان اقتصاد عمان با ما در ارتباط باشید.

دکتر اشرف مشرف ، رئیس مطالعات اقتصادی در دانشگاه سلطان قابوس ،تحقیقاتی با عنوان “تاثیر کووید19 بر اقتصاد عمان ‘را به تازگی منتشر کرده است.

برای این مطالعه ، دکتر اشرف مشرف و تیمش قصد داشتند تا تجزیه و تحلیل جامعی از تاثیر واقعی پندمی کورونا بر اقتصاد عمان و میزان خسارت وارده به بخشهای کلیدی و حیاتی کشور مانند حمل و نقل، تدارکات، SME ها، تولید، نیروی کار، بیمه و امور مالی را ارزیابی کنند.

” یافته های این مطالعه بر اساس داده های اولیه و ثانویه جمع آوری شده از طریق طراحی و توزیع پرسشنامه های پیمایشی و همچنین مصاحبه های نیمه ساختار یافته با مقامات دولتی ، مدیران شرکت ها و صاحبان مشاغل و مدیران عمانی صورت گرفت”

به گفته دکتر مشرف، تأثیر پندمی بر اقتصاد عمان شدید بوده است زیرا اقتصاد به شدت وابسته به بخش هیدروکربن است که 30 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. قرنطینه و عدم تحرک منجر به کاهش چشمگیر عملکرد و فعالیت های کارخانه ها و مراکز تجاری به دلیل کاهش تقاضا برای محصولات و خدمات شد. تحقیقات اولیه نشان داده است که اکثر بخشهای تولیدی و غیر تولیدی به دلیل بسته شدن مکرر مرزها ، وقفه در خدمات ، کاهش تقاضا و کمبود عرضه ، متحمل خسارت قابل توجهی شده اند.

به منظور شکوفایی اقتصاد در عمان ، دکتر مشرف توصیه کرده است که شرکتهای دولتی و بخش خصوصی باید سرمایه گذاری گسترده ای در زمینه نوآوری و دیجیتالیزاسیون داشته باشند تا نهادهای اقتصادی و مدنی را به نحوی ارتقا دهند که تعامل با “پیشرفت فناوری چهارم انقلاب صنعتی” را تسریع کند و دولت باید راههای بیشتری را برای این مهم بیاید.

سازوکارهای موثر برای توزیع بسته های محرک مالی به شرکت هایی که تحت تاثیر پندمی قرار گرفتند بسیار مهم است، زیرا بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط ​، طی مصاحبه شکایت کردند که از این طرح ها سود نبرده اند.

وی همچنین توصیه کرد که وزارت آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری عمان باید طرح های مختلف نوآوری را در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آغاز کرده و از آنها حمایت کند تا به عنوان ستون فقرات تولید دانش و توسعه فناوری عمل کند.

دکتر اشرف در آخر توصیه کرد که مقامات دولتی و مدیران شرکت ها باید راهکارهای جایگزینی برای مقابله با شرایط غیر منتظره در نظر بگیرند و بیاموزند که به سرعت و به طور موثر با بلایای طبیعی مکرر، جنگ های بیولوژیکی و بحران های مالی جهانی مقابله کنند تا تاثیرات مشابه را به حداقل برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید