میراث جهانی یونسکو در عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و یونسکو در عمان با ما در ارتباط باشید.

پنج مکان در سایت یونسکو در عمان، قرار دارند و هفت مکان در فهرست آزمایشی.

میراث جهانی “سیستم های آبیاری افلاج”

سیستم های آبیاری “افلاج” یا “فلج” ترتیب آبراهه ها برای آبیاری خانه ها، مزارع و زمین های زراعی است. این سایت شامل پنج سیستم آبیاری باستانی است و تقریباً 3000 سیستم از این قبیل هنوز در عمان فعال است.

منشأ این سیستم آبیاری ممکن است به سال 500 میلادی بازگردد، اما شواهد باستان شناسی نشان می دهد، این  سیستم ها از اوایل 2500 سال قبل از میلاد در این منطقه بسیار خشک وجود داشته است. با استفاده از نیروی جاذبه، آب از منابع زیرزمینی یا چشمه ها برای حمایت از کشاورزی و مصارف خانگی هدایت می شود. مدیریت و تقسیم آب منصفانه و موثر در روستاها و شهرها هنوز تحت تأثیر وابستگی متقابل و ارزشهای جمعی است و با مشاهدات نجومی هدایت می شود. برج های دیده بانی متعددی که برای دفاع از سیستم های آب ساخته شده اند، بخشی از سایت را منعکس می کنند که نشان دهنده وابستگی تاریخی جوامع به سیستم افلاج است. این سیستم آبیاری که با افت سطح آب های زیرزمینی تهدید می شود، نوعی استفاده از زمین است که به خوبی حفظ شده است.

میاث جهانی “شهر باستانی قلعهت”

این سایت که در ساحل شرقی سلطان نشین عمان تقریباً 20 کیلومتری شمال شهر صور واقع شده، شامل کل شهر باستانی قلعهت است و با دیوارهای داخلی و خارجی احاطه شده است. همچنین مناطقی فراتر از باروها که در آن کلانشهرها واقع شده اند. این شهر بین قرن یازدهم و پانزدهم میلادی، در زمان پادشاهی شاهزادگان هرمز، که هماهنگی صادرات حیاتی اسب، خرما، بخور و مروارید را بر عهده داشتند، به عنوان یک بندر بزرگ در ساحل شرقی عربستان توسعه یافت. امروز نشانه های بی نظیری از روابط تجاری بین سواحل شرقی عربستان، آفریقای شرقی، هند، چین و جنوب شرقی آسیا دارد.

به دنبال حملات پرتغالی ها، شهر باستانی در قرن شانزدهم رها شد و از آن زمان به عنوان یک مکان باستان شناسی حفظ شده است. بقایای باقی مانده و بناهای تاریخی موجود در این سایت به طور جامع شهر بندری پادشاهی هرمز را نشان می دهند و میراث، معماری و طراحی شهری آن را منعکس می کنند.

میراث جهانی “سایت های باستانی بات، الخطم و العین”

سایت های بات، الخطم و العین در منطقه الظاهره مجموعه ای بی نظیر از بناهای آرامگاهی، برج ها و محل استقرار 4000 تا 5000 ساله در شبه جزیره عربستان را نشان می دهد و یکی از کاملترین و محافظت شده ترین مجموعه های شهرک ها و نکروپولیس ها از هزاره 3 قبل از میلاد در سراسر جهان است. سایت اصلی بخشی از روستای مدرن بات است.

هفت برج سنگی برجسته در بت کشف شده است و یکی در الخطم، 2 کیلومتری غرب بت. برج ها دارای دیواره بیرونی مدور با قطر حدود 25-20 متر و دو ردیف موازی در دو طرف چاه مرکزی هستند. گرچه هنوز شواهد قطعی از عملکرد آنها وجود ندارد، اما به نظر می رسد، سکوهایی هستند که روبناهایی (که اکنون از بین رفته اند) بر روی آن ها ساخته شده بوده – مثلا خانه ها، معابد یا چیز دیگری.

مانند بسیاری دیگر از تمدن های باستان، بناهای تاریخی در عمان باستان نیز معمولاً با سنگهای تراش خورده منظمی ساخته می شدند. آثار منحصر به فرد بات و العین، معادن باستانی است که از آنها مصالح ساختمانی استخراج می شده و وجود بسیاری از کارگاه هایی که روش عملیاتی کامل از جمله استخراج معادن، سنگ تراشی و تکنیک های ساختمانی را انجام می داده اند، اثبات می کنند.

میراث جهانی “قلعه بهلاء”

قلعه ای واقع در واحه ای احاطه شده با دیوارهای گلی در صحرای عمان در دامنه ارتفاعات جبل اخضر که شکوفایی خود را مدیون قبیله بنی نبهان (نباهینا) است که بر منطقه مرکزی عمان حکومت می کردند و بهلاء را از قرن 12 تا اواخر قرن 15پایتخت خود قرار دادند.

از آنجا آنها با دیگر گروه های قبیله ای داخلی در ارتباط بودند. بهلاء مرکز اباضیه (شاخه ای از اسلام) بود که امامت های باستانی عمان بر آن بنا بودند و می توان تأثیر آن را در سراسر عربستان، آفریقا و فراتر از آن جستجو کرد.

قلعه دارای چندین دروازه است. واحه توسط سیستم افلاج چاه ها و کانال های زیرزمینی و با مدیریت جریان فصلی آب سیراب می شود.

بهلاء یک نمونه برجسته از استقرار واحه های مستحکم دوره اسلامی قرون وسطی است که مهارت مهندسی آب ساکنان اولیه را برای اهداف کشاورزی و خانگی به نمایش می گذارد.

در این قلعه بقایایی از خانه های بومی سنتی، مساجد، سالن هایی برای گردهمایی، حمام های عمومی، همراه با خانه های نگهبانان قلعه و بازار نیمه پوشیده قدیمی (سوق) دیده می شود.

میراث جهانی “سرزمین کندر”

اجزاء سرزمین کندر به طور چشمگیری تجارت این محصول را نشان می دهد که قرن ها در این منطقه رونق داشته و گواه برجسته تمدنهای جنوب عربستان از دوران نوسنگی است.

بندرهای متواتر “خور روری” (قرن چهارم قبل از میلاد تا قرن پنجم میلادی) و البلید (قرن 8 تا قرن شانزدهم میلادی) و شیصر، ایستگاه فرعی نزدیک به کویر بزرگ ربع الخالی، نمایشی منحصر به فرد از چگونگی توزیع کندر در وادی های مناطق داخلی ساحلی، هستند. هر سه سایت به طور استثنایی غنی بوده اند.

بندر خور روری در 40 کیلومتری شرق صلاله در بالای تپه ای در ساحل شرقی یک دهانه خروجی آب شیرین (خور) قرار دارد. حدود 400 متری دریای آزاد، که به عنوان یک بندر طبیعی عمل می کند و در اواخر قرن اول میلادی برای کنترل تجارت بخور ظفار مورد استفاده قرار می گرفت.

البلید ، بندری که به طور مستقیم در سواحل اقیانوس هند است و یک مخزن آب شیرین در پشت آن قرار دارد. در اواخر قرن پانزدهم، تغییرات اساسی در الگوی تجارت، تحمیل شده توسط پرتغالی ها و سایر کشورهای تجاری اروپا، سرنوشت شهر را مخدومه کرد.

شیصر در حدود 180 کیلومتری شمال صلاله در صحرا قرار دارد. این منطقه واحه ای کشاورزی و علاوه بر ایستگاه کاروان ها، منبع بسیار مهمی نیز برای تأمین آب در مسیرهای نجد و مناطق داخلی بود که کندر از آنها به بندرهای ساحل منتقل می شد.

مکان های در انتظار ثبت عبارتند از:

قلعه های “رستاق” و “الحزم”

ذخیره گاه طبیعی “جزایر الحلانیه”

ذخیره گاه طبیعی “برالحکمان”

ذخیره گاه طبیعی کوهستانی “سمهان”

ذخیره گاه طبیعت “جزایر الدیمانیات”

ذخیره گاه های لاک پشت “رأس الحد” و سایت باستانی “رأس الجینز”

چشم انداز فرهنگی بسیاء و سالوت و بقایای باستان شناسی آن ها

 

در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، صادرات به عمان، ترخیص در عمان ، حمل دریایی به عمان ، صادرات محصول به عمان ، حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان و یونسکو در عمان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید