نکات بسیار مهم درباره مالیات بر ارزش افزوده عمان | چه کالاهایی معاف هستند؟

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ، مشاوره سرمایه گذاری در عمان ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده عمان با ما در ارتباط باشید.

انتظار می رود که این مالیات تحت فرمان سلطنتی شماره 121/2020، هر ساله حدود 400 میلیون ریال عمان درآمد به کشور اضافه کند، که مبلغی در حدود 1.5 درصد از تولید ناخالص ملی (GDP) است. “شش کشور شورای همکاری خلیج فارس – امارات، عمان، عربستان سعودی، بحرین، کویت و قطر – توافقنامه چارچوب مالیات بر ارزش افزوده را در سال 2016 امضا کردند.” نرخ مالیات بر ارزش افزوده اعمال شده در عمان در گروه کمترین نرخ ها در بیش از 160 کشور جهان است. نرخ های جهانی بین 5 تا 27 درصد است.

مالیات بر ارزش افزوده عمان چه فایده ای دارد؟
اعمال مالیات بر ارزش افزوده عمان، ضمن تقویت موقعیت مالی این کشور به ایجاد یک اقتصاد پایدار کمک می کند. تأثیر مثبتی در توسعه اقتصادی و اجتماعی و سطح رقابت بین المللی عمان خواهد داشت. این روند خدمات عمومی کشور را بهبود بخشد و به توسعه مستمر زیرساخت ها در آینده کمک کند. این قانون به بهبود ارزیابی عمان توسط آژانس های بین المللی رتبه بندی مستقل مانند Moody، S&P و Fitch کمک می کند.

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده عمان معاف هستند؟
– از بین کالاها، حدود 488 فرآورده غذایی ضروری از جمله میوه، سبزیجات، گوشت، لبنیات، غلات، آجیل، غذای کودک، آب معدنی و آب میوه، به علاوه خدمات مالی، مراقبت های بهداشتی، آموزش و خدمات مربوط به آن، فروش و اجاره املاک مسکونی و خدمات حمل و نقل محلی مسافران از این مالیات معاف هستند.
– کالاهایی که هیئت های دیپلماتیک، سازمانهای بین المللی، نیروهای مسلح و خدمات اورژانس از آنها استفاده می کنند نیز مشمول مالیات بر ارزش افزوده نخواهند شد.
– وسایل شخصی ساکنانی که برای اولین بار وارد عمان می شوند و همچنین وسایل افراد با نیازهای ویژه نیز مشمول این مالیات نمی شوند.

– هدایای وارداتی توسط مسافران از این مالیات معاف است به شرطی که:
*چمدان و هدایا در مقادیر غیر تجاری و برای استفاده شخصی باشد.
* ارزش هر کالا از 300 ریال عمان تجاوز نکند.
*مسافر نباید بازدید کننده مکرر از دفتر گمرک در کشور عمان باشد
*تعداد سیگارهایی که معافیت به آنها اعمال می شود حداکثر 400 نخ سیگار است.

– نمونه های رایگان و مجانی های تبلیغاتی که توسط مشاغل اهدا می شود از مالیات ارزش افزوده معاف هستند به شرطی که ارزش کل آنها از حد معینی که در آیین نامه اجرایی که اخیراً توسط سازمان مالیاتی در حمایت از قانون مالیات بر ارزش افزوده وضع شده است فراتر نرود. به بیان دیگر، ارزش کل نمونه های ارائه شده توسط مشاغل به کلیه گیرندگان در یک سال مالیاتی نباید از 1000 دلار (با احتساب مالیات) بیشتر شود.

– اجاره های املاک مسکونی از این نوع مالیات معاف هستند، به شرطی که قرارداد اجاره در شهرداری مسقط ثبت شود و مدت اجاره بیش از سه ماه باشد.


یک مقام ارشد مالیاتی گفت”تیم های ما در تلاش هستند تا اطمینان حاصل کنند که قیمت کالاها و خدمات معاف از مالیات افزایش نمی یابد ”

توجه: کسانی که 5 درصد هزینه مالیات بر ارزش افزوده را بدون این گواهی از مشتریان می گیرند مجازات های قانونی در انتظارشان خواهد بود.

سازمان مالیاتی گفته است که مجازات های اداری 500 تا 5000 ریال عمان برای برخی جرائم از جمله موارد زیر تعیین شده است:
عدم ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در مدت زمان مشخص
عدم ارائه گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده در یک مکان قابل مشاهده
عدم نگهداری دفاتر حسابداری و اسناد

برای جرایمی از جمله موارد زیر ، مجازات های 1،000 تا 10،000 ریال عمان در نظر گرفته شده:

دریافت بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس اسناد یا جزئیات نادرست
عدم ارائه درخواست لغو ثبت نام در مواردی که طبق قانون و مقررات اجباری باشد
عدم لحاظ قیمت کالاها و خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده

 

 

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ، مشاوره سرمایه گذاری در عمان ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده عمان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید