نگاهی دقیق تر به عمان | از تجارت تا چارچوب قانون اساسی

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ، مشاوره سرمایه گذاری در عمان تجارت عمان با ما در ارتباط باشید.

 

منابع عمان

تولید نفت خام در تمام دوره های رونق نفتی دهه 1970 زیاد بود و کاهش قیمت نفت در دهه 1980 دولت را وادار به افزایش بیشتر تولید کرد تا بتواند درآمد خود را حفظ کند. این سیاست در سال 1986، هنگامی که عمان با پیروی از سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، تلاش کرد از طریق کاهش تولید با هدف کاهش عرضه جهانی نفت، سطح قیمت ها را حفظ کند، تغییر داده شد. تولید، دوباره در دهه 1990 افزایش یافت و در اوایل قرن 21 این کشور تقریباً سه برابر میزان دهه 1970 نفت تولید می کرد. با این حال، عمان هنوز از صفوف بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان عقب تر است.

چندین معدن مس و یک کارخانه ذوب آهن در اوایل دهه 1980 در یک محل استخراج معدن باستانی در نزدیکی صحار افتتاح شد، اما سطح تولید نسبت به آن زمان به طور قابل توجهی کاهش یافته است. کرومیت نیز به مقدار کم استخراج می شود. ذخایر ذغال سنگ در الکامل برای بهره برداری و استفاده بالقوه، به ویژه برای تولید برق مورد بررسی قرار گرفته است. پروژه های اکتشافی که از اواسط دهه 1980 برای کشف بیشتر گاز طبیعی آغاز شد، موفقیت آمیز بوده و خطوط لوله از میادین گازی در به مسقط و صور و ایزکی احداث شد. در اواخر دهه 1990 ذخایر شناخته شده گاز طبیعی دو برابر کمتر از یک دهه قبل بود. تاسیساتی برای مایع سازی گاز طبیعی در قلهت افتتاح شد و در سال 2000 عمان شروع به صادرات LNG کرد.

کارخانه ها

تولیدات غیرنفتی عمان شامل محصولات معدنی غیرفلزی، موادغذایی و محصولات شیمیایی است. توسعه صنعتی که تقریباً قبل از سال 1970 وجود نداشت، با تغییر دولت آغاز شد و به سال ها انزوای عمان پایان داد. زیرساخت های کشور مانند مولدهای برق، مجتمع های نمک زدایی و کارخانه های سیمان در خارج مسقط توسعه یافت. برنامه های پنج ساله دولت بر توسعه بخش خصوصی و همچنین سرمایه گذاری های مشترک با دولت تأکید دارد. در عین حال، کار صنایع دستی سنتی (بافندگی، سفالگری، قایق سازی و کارهای طلا و نقره) رو به زوال است.

بانکداری

بانک مرکزی عمان که اصلی ترین نهاد نظارتی پولی و بانکی کشور است، در سال 1974 تاسیس شد و ریال عمانی را تنظیم، حساب های دولت را مدیریت و به عنوان آخرین وام دهنده عمل می کند. این کشور بانک های تجاری و توسعه ای دارد و شعبه هایی از بانک های خارجی نیز در آنجا فعالیت می کنند. بازار اوراق بهادار مسقط، در سال 1988 افتتاح شد.

تجارت عمان

نفت خام، نفت تصفیه شده و گاز طبیعی بیشترین صادرات را به خود اختصاص می دهد، در حالی که واردات، عمدتا از ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای اساسی تولید شده و مواد غذایی تشکیل می شود. از عمده شرکای تجاری این کشور می توان به امارات متحده عربی، چین، ژاپن، عربستان سعودی و هند اشاره کرد. روابط تجاری این کشور با قطر پس از سال 2017، هنگامی که قطر توسط همسایگان خود تحریم شد و به دنبال شرکای تجاری جدید رفت، به طور قابل توجهی افزایش یافت. عمان از سال 2000 عضو سازمان تجارت جهانی است و از تجارت بدون گمرک با سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده سود می برد.

خدمات

خدمات، از جمله مدیریت دولتی و دفاعی، تقریباً نیمی از ارزش تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. با وجود کسری مکرر تراز پرداخت کشور، هزینه های دفاعی به طور مداوم بخش قابل توجهی از کل بودجه را تشکیل می دهد. در حال حاضر گردشگری تنها به بخش کوچکی از تولید ناخالص داخلی عمان کمک می کند. با این حال، دولت در تلاش برای ایجاد تنوع بیشتر در اقتصاد، این بخش را با شدت بیشتری ارتقا داده است.

کار و مالیات

قبل از سال 1970 هزاران عمانی برای یافتن کار در کشورهای تولیدکننده نفت مجاور، این کشور را ترک کردند. بعدها با افزایش تولید نفت، خارجی ها برای کار به عمان آمدند. غیر عمانی ها حدود چهار پنجم نیروی کار را تشکیل می دهند. زنان بخش كم اما رو به رشدی از نیروی كار هستند. مانند بیشتر کشورهای منطقه، هفته کاری شنبه تا چهارشنبه است.

درآمد و دارایی شخصی در عمان مالیات ندارد. نرخ مالیات شرکت ها با توجه به سطح مالکیت عمانی تعیین می شود. هرچه درصد مالکیت عمانی بیشتر باشد، نرخ مالیات پایین تر است. در اواخر دهه 1990، دولت برای تشویق به سرمایه گذاری، مالیات شرکت های خارجی را پایین آورد. مالیات شرکت های نفتی به طور جداگانه توسط وزارت نفت و معادن اعمال می شود. هماهنگ با اعضای شورای همکاری خلیج فارس، عمان مالیات غیر مستقیم بر نوشیدنی های گازدار، محصولات تنباکو، نوشیدنی های انرژی زا، الکل و گوشت خوک را از سال 2019 اعمال کرد و هم اکنون مالیات ارزش افزوده 5 درصدی بر بیشتر کالاها و خدمات اعمال می شود.

حمل و نقل و مخابرات

عمان دارای چندین بندر است از جمله بندر قابوس در مطرح، صلاله، صحار و دقم که همگی پس از 1970 ساخته شده اند. در اواخر دهه 1990 کار به روزرسانی و گسترش بندر صنعتی درصحار آغاز شد. بندر صلاله تحت بازسازی های اساسی قرار گرفت و در سال 1998 به عنوان یکی از بزرگترین پایانه های کانتینر جهان افتتاح شد. حمل و نقل بین المللی، این بندر را سایت تخلیه بار در خلیج فارس می داند. دو فرودگاه اصلی در السیب، در حدود 30 کیلومتری مسقط و در صلاله واقع شده اند. هواپیمای عمان ایر به عنوان خط هوای شاخص دولت در داخل و خارج کشور فعالیت می کند. از سال 1970 شبکه ای مدرن از جاده های آسفالته و ماسه ای ساخته شده تا تمام سکونتگاه های اصلی کشور را به هم پیوند دهند. حدود یک چهارم این شبکه آسفالت شده است. این کشور خط راه آهن ندارد، هرچند که از سال 2008 در حال برنامه ریزی برای ساخت یک شبکه ریلی سراسری است که قرار است بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به یک شبکه راه آهن منطقه ای متصل شود.

عمان تل متعلق به دولت (که قبلاً به عنوان سازمان مخابرات عمومی شناخته می شد) اصلی ترین ارائه دهنده مخابرات عمان است و در طول دهه 1990 با اعمال برنامه هایی باعث افزایش تعداد خطوط تلفن، گسترش شبکه فیبر نوری و معرفی فناوری دیجیتال شد. اینترنت در سال 1997 با عمان تل به عنوان ارائه دهنده رسمی در دسترس قرار گرفت. استفاده از تلفن های همراه پس از، از دست دادن انحصار این شرکت در بازار تلفن های همراه در سال 2004 به طرز چشمگیری افزایش یافت. اتصالات ماهواره ای بسیاری ارتباطات بین المللی کشور را فراهم می کنند.

دولت و جامعه

چارچوب قانون اساسی

عمان توسط یک سلطنت با دو نهاد مشورتی اداره می شود. سلطان رئیس دولت است، گرچه خود سلطان به عنوان نخست وزیر نیز عمل می کند، در صورت تمایل می تواند فرد دیگری را به این کار منصوب کند. شورای وزیران (مجلس الوزاری) در اداره امور به سلطان کمک می کنند، اعضای آن را خود وی به طور معمول از میان بازرگانان مسقطی، نمایندگان غیر رسمی قبایل داخلی و ظفاری ها منصوب می کند.

مجلس مشورتی، که توسط سلطان در سال 1981 تشکیل شد، در 1991 با یک شورای مشورتی (مجلس الشریع) جایگزین شد، اعضای آن در ابتدا منصوب و بعدها از دهها منطقه (ولایت) انتخاب شدند. به زنان از چند حوزه انتخابیه حق عضویت در این شورا داده شد. در سال 1996 سلطان، قانون اساسی (اولین قانون اساسی مکتوب این کشور) را اعلام کرد که به تشریح یک سیستم جدید حکومتی شامل یک مجلس قانونگذاری دو مجلسی، می پردازد. علاوه بر این، روند جانشینی را روشن و حق خدمت به همه زنان عمانی را گسترش داد.

عدالت

دادگاه های اسلامی عمان، براساس تفسیر از شارع (قوانین اسلامی) به پرونده های شخصی رسیدگی می کند. همچنین دادگاه های مدنی، جنایی و تجاری که در سه بخش دادگاه های بدوی، تجدیدنظر و دادگاه عالی، سازمان یافته اند که ریاست آن بر عهده سلطان است. علاوه بر این، دادگاه های تخصصی نیز وجود دارد.

روند سیاسی

در عمان احزاب سیاسی وجود ندارد. انتخابات شورای مشورتی از سال 1994 برگزار می شود. در ابتدا، رای گیری به افرادی که توسط دولت انتخاب می شدند محدود می شد. تعداد رای دهندگان واجد شرایط در سال 1994، 50،000 و در سال 2000 175،000 بود. رأی گیری عمومی برای شهروندان حداقل 21 ساله در سال 2003 اجرا شد. اعضای شورای دولتی توسط سلطان منصوب می شوند.

امنیت

نیروهای مسلح سلطنت، که در سال 1958 از چند هنگ کوچک تشکیل شد، از سال 1970 تاکنون به بیش از 40،000 نفر افزایش یافته است، این افزایش تا حدودی با شورش در ظفار در سالهای 75-1944 مرتبط است. بیشتر پرسنل نظامی در نیروی زمینی هستند، اما عمان نیروی هوایی و دریایی کوچکی نیز دارد و از پیشرفته ترین تجهیزات نظامی موجود استفاده می کند. سلطان فرمانده کل نیروهای مسلح است. ارتش به طور سنتی به مشاوران و افسران خارجی، عمدتاً بریتانیایی متکی بوده و ایالات متحده و انگلیستان نیز گاهاً حضور نظامی اندکی در این کشور داشته اند.

بهداشت و رفاه

دولت پس از 1970 مراقبت های بهداشتی را در سراسر کشور بهبود بخشید و یک سرویس بهداشتی ملی رایگان، سیستم جدید بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، درمانگاه ها و تیم های پزشکی سیار مجهز، برای خدمات رسانی به مناطق دور افتاده ایجاد کرد.

مسکن

انتقال به شهرها و بازگشت عمانی ها از خارج در دهه 1970 منجر به کمبود شدید مسکن شد. در سال 1973 دولت برنامه ای راه اندازی کرد که برای کسانی که درآمد محدود دارند خانه ساخته می شود. بانک مسکن عمان در سال 1998 برای تأمین اعتبار خرید، ساخت و ساز یا بازسازی املاک مسکونی برای افرادی که درآمد کمی دارند، تأسیس شد. مسکن سنتی در البینه اغلب برخلاف ساختارهای خشتی گلی داخلی، از کلبه های نخل تشکیل شده است. با این وجود اخیراً، خانه های مدرن تری ساخته می شود، گرچه عناصر معماری سنتی منطقه حفظ شده اند.

تحصیلات

از سال 1970، زمانی که فقط سه مدرسه ابتدایی وجود داشت و تعداد کمی از دختران تحصیل می کردند، تحصیلات به طرز چشمگیری گسترش یافته است. اکنون حدود سه چهارم کودکان در سن ابتدایی و بیش از دو سوم در دوره متوسطه ثبت نام شده اند و تقریباً نیمی از این تعداد زن هستند. تحصیلات برای همه عمانی ها بصورت رایگان ارائه می شود اما هنوز اجباری نیست. حدود سه چهارم جمعیت بزرگسال عمان باسواد هستند. تعداد زنان باسواد به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. دانشگاه ملی عمان، دانشگاه سلطان قابوس، در سال 1986 در مسقط افتتاح شد. عمان همچنین دارای چندین کالج خصوصی است.

 

در صورت داشتن سوال از صادرات به عمان، ترخیص در عمان ،  حواله پول به عمان ، ارسال پول به عمان ارسال کالا به عمان و حمل بار به عمان ، حمل دریایی به عمان ، فرصت های سرمایه گذاری در عمان ، مشاوره سرمایه گذاری در عمان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید