راهنمای جامع ترخیص در عمان و حمل بار به کشور عمان | ارسال بار از تهران به مسقط

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

راهنمای جامع ترخیص در عمان و حمل بار به کشور عمان | ارسال بار از تهران به مسقط

چقدر از قوانین گمرک کشور عمان اطلاع دارید؟ آیا برایتان پیش آمده که اقدام به ارسال محموله خود به عمان کنید و بنا به هردلیلی قادر به ترخیص آن نباشید و با پرداخت ضرر و زیان بسیار آن را به کشور مرجوع کنید؟ با ما تا انتها همراه باشید.

هرکشوری قوانین گمرکی و مجوزات خاص خود را برای ترخیص محموله ها در گمرک تعریف میکند. در بهترین حالت شما باید قبل از بستن قرارداد با طرف خارجی از احتمال اجباری بودن مجوزات کالای خود برای واردات به کشور مقصد مطلع باشید.

اما سوال این است که از چه طریقی از الزام مجوزات در کشور عمان مطمئن شوم؟ شرکت های معتبر بازرگانی و ترخیص در عمان از هرشخص دیگری بهتر از قوانین باخبرند. بهتر است قبل از نهایی کردن قرارداد با طرف عمانی، با آن ها ارتباط بگیرید. اگر کالای شما نیاز به مجوز داشته باشد قبل از ارسال بار و انجام عملیات صادرات در ایران مجوزات ترخیص در عمان را اخذ کنید.

کالای شما نیاز به مجوز داشته باشد یا نداشته باشد، باید مدارک زیر را به گمرک ارائه دهید:

بارنامه –  بارنامه سندی است که بوسیله آن کشتیرانی که وظیفه حمل و نقل کالا را برعهده دارد، صادر میکند؛ که بر روی آن مشخصات کالا مثل وزن ناخالص، تعرفه کالا، مشخصات گیرنده و فرستنده، آدرس و … لحاظ شده است. درواقع بارنامه شناسنامه کالاست.

پکینگ لیست و اینویس- پکینگ لیست، لیستی است که کالا های موجود در کانتینر، وزن و تعداد اقلام به صورت جدول در آن آورده شده، (معادل فارسی پکینگ لیست صورت عدل بندی می باشد)

منظور از اینویس نیز فاکتور کالاست. در اینویس ارزش کلیه اقلام نشان داده می شود(به صورت حدودی)

گواهی مبدا– فایده اصلی گواهی مبدأ، مشخص شدن کشور تولید کننده است. پس گواهی مبدأ شامل مشخصات فرستنده و گیرنده کالا، مشخصات کالا (وزن و تعرفه گمرکی) ، مشخصات وسیله حمل و نام سازمان صادر کننده می باشد.

شایان ذکر است که تعرفه واردات کالا در عمان برای بیشتر کالاها 5 درصد می باشد.(اما برای نوشیدنی های انرژی زا، تنباکو و … 100% است) با این حال ترخیص برخی از کالا در گمرک شامل پرداخت تعرفه گمرکی نخواهد شد. در واقع این کالا ها در هنگام ترخیص از گمرک معاف از پرداخت مالیات خواهند بود. در موارد زیر نام تعدادی از این کالاها بیان شده است:

دام زنده، ترخیص انواع مختلف گوشت (بجز گوشت خوک)، غلاتی مانند برنج، آرد گندم، میوه های تازه و مرکبات و انواع چای

به یاد داشته باشید، شما ملزم به پرداخت 5 درصد مالیات ارزش افزوده نیز خواهید بود، پس روی هم رفته 10 درصد ارزش بار را به عنوان مالیات در هزینه های خود در نظر بگیرید.

آیا هر شرکت و یا شخصی می تواند کالای ما را از گمرک ترخیص کند؟

تنها شرکت های ثبت شده در عمان که مجوز ترخیص گروه کالای شما را در اساس نامه خود داشته باشند امکان ترخیص محموله را خواهند داشت. ترخیص در عمان از طریق سامانه “بیان” صورت می گیرد.

گمرک عمان(بیان)، یک سیستم داده در گمرک عمان است که کلیه عملیات گمرکی به صورت الکترونیکی تایید نهایی شوند.

با 14 سال سابقه حمل و نقل انواع کالا به کشور عمان، اگر قصد ارسال بار خود از عمان به ایران و یا بالعکس را دارید با کارشناسان شرکت بازرگانی آریامَس در تماس باشید:

تلفن ایران: 07138238091 همراه: 09178841702  –  09197151097

تلفن عمان: 0096891146937    ایمیل:   info@ariamas.com

دیدگاهتان را بنویسید