درباره نزوی عمان | بازار نزوی | نزوا

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

درباره نزوی عمان | بازار نزوی | نزوا

در دوره رونق خرید آنلاین، بازار نزوی همچنان هر آخر هفته بیش از 1000 خریدار را جذب می‌کند که به دنبال خرید هر چیزی از میوه، گوشت و ظروف نقره گرفته تا حیوانات زنده در شلوغی یک شهر تاریخی 250 ساله هستند.
عطر و بوی غذا در هوا موج می زند، سر و صدای حراج دارانی که در بازار دو قَرنی شناور هستند، برای خریدارانی که هر آخر هفته رانندگی می کنند، غیرقابل مقاومت می کند تا بخشی از یک بازار سنتی باشند که هرگز جذابیت قدیمی خود را از دست نداده است.
آنها از راه دور برای خرید به شهری می آیند که در حدود 220 کیلومتری مسقط، پایتخت عمان قرار دارد.

وقتی از خرید آنلاین سفارش می‌دهید، نمی‌توانید بوی عود (عطر سنتی) را استشمام کنید، صدای پخته شدن گوشت را در فر زغالی بشنوید یا نمونه‌ای از تکه‌های انبه را بچشید، زیرا دلتان برای رمانتیسم بازار نزئی و جذابیت‌های قدیمی آن تنگ خواهد شد.
صلاح آل کیندی، 38 ساله، که حداقل یک آخر هفته در ماه از خانه خود در مسقط به نزوی رانندگی می کند، گفت. یک قرن و نیم پیش، نزوی پایتخت عمان بود، قبل از اینکه به مسقط منتقل شود، زیرا تجارت دریایی کشور به قلمروهای ماوراء بحری در سواحل آفریقای شرقی گسترش یافت. بازارهای قدیمی تغییر نکرده است. هنوز هم ساختمان‌های قدیمی را حفظ می‌کند که اطراف قلعه مهیبی را که در سال 1657 به عنوان مقر دولت ساخته شد، حفظ کند. در حالی که دو توپ آهنی بر دروازه‌های قدیمی آن ایستاده‌اند، نگهبانان هر جمعه ساعت 8 صبح دروازه قلعه را برای خریدارانی که در صف منتظرند تا وارد بازار در حیاط وسیع، جایی که تاجران صبورانه منتظرند، باز کنند.

در عرض سی دقیقه، بیش از هزار خریدار وارد می شوند تا در پیچ و خم غرفه های اطراف دیوار قلعه بگردند. اما بزرگترین “هدف” حراج هایی از جواهرات، لباس، نقره، عتیقه جات، عطر، بز و غذا است.

«من نسل پنجمی از خانواده حراج‌فروشان هستم. سیف الشیبانی، حراجدار 54 ساله در بازار نزوی گفت: من 15 درصد از آنچه را در حراج می فروشم از افرادی می گیرم که چیزی برای فروش به خریداران دارند. ”
راهنمایان تور می گویند که نزوی همه ملیت ها را از کشورهای مختلف جذب می کند و بخشی از نکات برجسته تورهای گردشگری است. ما تورهایی را برای ملیت های مختلف ترتیب می دهیم تا نه تنها بازار، بلکه تاریخ اینجا را ببینند.
محمد الکعبی، راهنمای تور، گفت: جذابیت بزرگی در نزوی وجود دارد که اروپایی‌هایی را که می‌خواهند نمونه‌ای از شیوه زندگی تاریخی عمان را در یک شهر تاریخی ببینند مجذوب خود می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید