حمل بار به عمان | ترخیص کالا در گمرک عمان | دموراژ کانتینر در عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

حمل بار به عمان | ترخیص کالا در گمرک عمان | دموراژ کانتینر در عمان

برای ارسال و حمل بار به عمان چه اقداماتی باید انجام دهیم.

ابتدا مشخص کنید که کالای شما ممنوعیت صادرات از ایران یا ممنوعیت واردات به عمان نداشته باشد. برای مثال برای صادرات کاشی و سرامیک از ایران صرفا شرکت های مجازِ معرفی شده از سمت گمرک اجازه صادرات خواهند داشت.

پس از آن مشخص کنید که آیا کالای شما در عمان نیاز به اخذ مجوز جهت ترخیص دارد یا خیر.

با فرض اینکه مجوز خاصی نیاز ندارید و یا از قبل مجوزات آن را تهیه کرده اید مدارک زیر را باید به گمرک عمان ارائه دهید:

بارنامهBL :  بارنامه سندی است که بوسیله آن کشتیرانی که وظیفه حمل و نقل کالا را برعهده دارد، صادر میکند؛ که بر روی آن مشخصات کالا مثل وزن ناخالص، تعرفه کالا، مشخصات گیرنده و فرستنده، آدرس و … لحاظ شده است. درواقع بارنامه شناسنامه کالاست.

پکینگ لیست و اینویس :پکینگ لیست، لیستی است که کالا های موجود در کانتینر، وزن و تعداد اقلام به صورت جدول در آن آورده شده، (معادل فارسی پکینگ لیست صورت عدل بندی می باشد( پکینگ لیست را به زبان انگلیسی تهیه کنید و بر رویسربرگ شرکت صادرکننده همراه با مهر و امضا به گمرک ارائه دهید.

منظور از اینویس نیز فاکتور کالاست. در اینویس ارزش کلیه اقلام نشان داده می شود.

گواهی مبدا: گواهی مبدأ، سندی برای مشخص کردن کشور تولید کننده است. پس گواهی مبدأ شامل مشخصات فرستنده و گیرنده کالا و مشخصات کالا از جمله وزن خالص و ناخالص است.

به یاد داشته باشید، شما ملزم به پرداخت 5 درصد مالیات ارزش افزوده علاوه بر 5 درصد عوارض واردات به عمان خواهید بود، پس روی هم رفته 10 درصد ارزش بار را به عنوان مالیات در هزینه های خود در نظر بگیرید.

دموراژ چیست و هزینه آن در گمرک عمان چقدر است؟

شرکت های حمل و نقل(کشتیرانی ها) کانتینر های خود را با زمان معینی به شرکت ها و صاحبان کالا اجاره می دهند. اگر صاحب کالا کانتینر را در مدت زمان تعیین شده به شرکت های حمل و نقل تحویل ندهد باید مبلغی را به عنوان جریمه به شرکت حمل و نقل پرداخت کند که به این جریمه دموراژ (Demurrage) می گویند.

هزینه دموراژ در عمان روزانه 35 ریال عمان است که پس از گذشت یک هفته روزانه 68 ریال خواهد بود و پس از آن نیز به صورت تصاعدی این رقم بالا خواهد رفت.

 

پاسخگویی به سوالات شما در زمینه حمل و ترخیص :

دفتر مرکزی ایران (شیراز)

تلفن: 07138238091 همراه: 09178841702  –  09197151097

دفتر عمان (مسقط)

تلفن: 0096891146937    آدرس پست الکترونیک  info@ariamas.com

دیدگاهتان را بنویسید