صادرات مواد غذایی، شیرینی، خشکبار

صادرات به سلطنت عمان به خصوص در بخش مواد غذایی، به دلیل تنوع محصولات خوراکی و نوشیدنی ایرانی و اینکه عمانی ها تاحدود زیادی از موارد ذائقه مشترکی با غذاها، چاشنی ها و نوشیدنیهای ایرانی دارند، پتانسیل بالایی وجود دارد که با وجود همسایگی ایران و عمان و داشتن مرز مشترک دریایی، هنوز از تمام ابعاد این پتانسیل به خوبی استفاده نشده است.

 در صورت داشتن سوال از هزینه ارسال و صادرات کالا به کشور عمان و تحویل درب انبار، با ما در ارتباط باشید.

واردات مواد غذایی عمان

از آنجا که انواع مواد غذایی، خشکبار، میوه و سبزیجات تولید ایران دارای کیفیت بالایی میباشد و پتانسیل بالایی نیز برای صادرات دارند، کشور عمان مقصد مناسبی برای صادرات این گونه محصولات مهم به شمار میرود. اما متاسفانه، تولیدکنندگان و بازرگانان ایرانی نتوانسته اند با تمام قوا بازار عمان را در دست بگیرند که علت آن نداشتن قیمت رقابتی و تحقیق بازار است. عمانی ها پذیرای هر قیمتی در فروشگاه های خود نیستند و عدم اطلاع از این موضوع این بازار مهم را دست نیافتنی می کند.

ایران در بین صادرکنندگان مواد غذایی به عمان در سال ۲۰۱۷ با کسب تنها یک دهم درصد (۰.۱ ٪) در رتبه ۲۸ قرار گرفته است. ولی امارات، عربستان و هند در بخش صادرات مواد غذایی، میوه و انواع دام به عمان در رتبه های نخست قرار دارند. کشور امارات به تنهایی هفتاد درصد واردات مواد غذایی عمان را تامین میکند. بررسی الگوهای موفق صادرات به عمان، ایجاد کانکشن های بزرگ تجاری و تکمیل زنجیره ارزش خدماتی میتواند به کمک بازرگانان ایرانی برای موفقیت در بازار ۴،۶ میلیون نفری عمان باشد.

شناخت بازرگانان و تاجران عمانی در زمینه مواد غذایی و ارتباط موثر گرفتن با آنها، تامین و تضمین بلند مدت ارایه کالاهای ایرانی به آنها و تضمین کیفیت، میتواند جایگاه ایران در این لیست را ارتقا دهد. صادرات زعفران به عمان، صادرات انواع خشکبار، میوه های خشک، آجیل، شیرینی جات، ادویه، چاشنی، زیتون، انواع مواد خوراکی تولید ایران که ظرفیت صادراتی دارند، انواع کمپوت، کنسرو، نوشیدنیها و موارد زیاد دیگر، همگی از ظرفیت های درآمدزایی ایرانیان در عمان میباشند.

امکان سنجی موقعیت ایران برای صادرات به عمان

مزیت ایران نسبت به کشورهای دیگر برای تجارت با عمان، مجاورت جغرافیایی و نیز دسترسی هر دو کشور به راه‌های ارتباط دریایی باعث می‌شود تا همکاری با این کشور افزایش یابد. از مهم‌ترین زمینه‌ها برای صادرات به عمان، خدمات فنی مهندسی و همچنین محصولات کشاورزی می‌باشد و این کشور در حال حاضر زمین‌های استفاده نشده دارد که در بخش کشاورزی حدود یک درصد تولید ناخالص ملی این کشور را تشکیل می دهد و همین امر فرصت مناسبی برای ایران پیش می‌آورد تا به صادرات محصولات کشاورزی در این کشور بپردازد.

صادرات مواد غذایی، شیرینی، خشکبار و میوه به عمان