سوالات پر تکرار برای حمل بار به عمان | ارسال بار به عمان | حمل دریایی به صحار

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

سوالات پر تکرار برای حمل بار به عمان | ارسال بار به عمان | حمل دریایی به صحار
در طول 14 سال سابقه تخصصی ما در حمل انواع کالا از هر شهری در ایران به کشور عمان(و بالعکس) مشتریان ما از جمله صادرکنندگان همواره سوالات گوناگونی در رابطه با روند انجام کار حمل و نقل از ما پرسیده اند. در این مقاله قصد داریم به سوالات پر تکرار شما پاسخ دهیم تا شاید با جنبه هایی از مراحل انجام کار که تا کنون به آن توجه نکرده بودید آشنا شوید و از تحمیل ضرر و زیان شما جلوگیری شود.

چه مدارکی برای ارسال بار به عمان نیاز دارم؟

آیا کالای من ممنوعیت صادرات و یا ممنوعیت واردات به کشور عمان دارد؟

آیا بیمه باربری کالا اجباری است؟ چه مراحلی برای بیمه بار می بایست انجام دهم؟

ابعاد کانتینر های 20 و 40 فوت چقدر است؟ نیاز به چند کانتینر خواهم داشت؟

نحوه بسته بندی من به چه صورت باشد تا به کالای من آسیبی وارد نشود؟

آیا در طول مسیر کالای من از کاتنینر تخلیه و مجدد بارگیری می شود ؟

پس از بارگیری در تهران کانتینر چند روز بعد به مسقط می رسد؟

آیا ملزم به پرداخت عوارض واردات در کشور عمان هستم؟

چه مدارکی برای ارسال بار به عمان نیاز دارم؟

ارائه بارنامه :  بارنامه سندی است که بوسیله آن کشتیرانی که وظیفه حمل و نقل کالا را برعهده دارد، صادر میکند؛ که بر روی آن مشخصات کالا مثل وزن ناخالص، تعرفه کالا، مشخصات گیرنده و فرستنده، آدرس و … لحاظ شده است. درواقع بارنامه شناسنامه کالاست.

پکینگ لیست و اینویس:  پکینگ لیست، لیستی است که کالا های موجود در کانتینر، وزن و تعداد اقلام به صورت جدول در آن آورده شده، (معادل فارسی پکینگ لیست صورت عدل بندی می باش)

منظور از اینویس نیز فاکتور کالاست. در اینویس ارزش کلیه اقلام نشان داده می شود(به صورت حدودی)

گواهی مبدا: فایده اصلی گواهی مبدأ، مشخص شدن کشور تولید کننده است. پس گواهی مبدأ شامل مشخصات فرستنده و گیرنده کالا، مشخصات کالا (وزن و تعرفه گمرکی) ، مشخصات وسیله حمل و نام سازمان صادر کننده می باشد.


آیا کالای من ممنوعیت صادرات و یا ممنوعیت واردات به کشور عمان دارد؟ کدام نوع کالا نیاز به مجوز دارد؟

برای اطلاع از ممنوعیت یا عدم ممنوعیت صادرات کالای خاص شما باید از بخشنامه های گمرکی ایران اطلاع داشته باشید. اگر دسترسی به این بخشنامه ها برای شما زمانبر است می توانید با ما در تماس باشید.

اما قوانین واردات به عمان:

برخی از کالاها قطعا به مجوز نیاز دارند (مانند الکل ، سلاح گرم ، دارو و مواد منفجره). مقامات ممکن است واردات انواع رسانه ها را برای سانسور بررسی کنند. وزارت میراث و فرهنگ ممکن است مطالب حساس اخلاقی یا سیاسی را از ویدیوهای وارداتی رد یا حذف کند.

کالاها و تجهیزات پزشکی: چه واردات و چه صادرات آن نیاز به مجوز از وزارت بهداشت عمان دارد.

حیوانات خانگی: باید با مجوز واردات از وزارت کشاورزی و شیلات همراه باشد. و گواهی بهداشت دولتی تأیید شده توسط کشور مبدا موجود باشد.

گوشت و فرآورده های گوشتی: گواهی ذبح اسلامی لازم است.

مواد شیمیایی: اداره محیط زیست عمان هشدار داد که واردات، صادرات، حمل و نقل و نگهداری هرگونه ماده شیمیایی ممنوع است مگر اینکه مطابق با مشخصات مصوب کشور عمان بسته بندی شود.
“در همه موارد، کاربر موظف است مواد زائد شیمیایی ، ظروف خالی و .. را با هزینه شخصی و تحت نظارت مراجع مربوطه و مطابق با مقررات موجود دفع کند”

و در نهایت مواد آرایشی و بهداشتی شامل انواع شامپوها، اسپری مو و …

آیا بیمه باربری کالا اجباری است؟ چه مراحلی برای بیمه بار می بایست انجام دهم؟

در میان انواع بیمه های بین ‌المللی بیمه بار در صادرات و واردات کالا نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند و بدون داشتن بیمه‌نامه ریسک انجام این کار بسیار بالا خواهد بود. بیمه کردن محموله شما اجباری نیست اما به نوعی بازی با آتش است.

قوی ترین کلوز بار صادراتی کلوز A می باشد. پس اگر بار شما در گروه کالاهای لوکس یا گران قیمت است به هیچ عنوان سایر کلوزهای دیگر نروید.

مراحل صدور بیمه نامه کالای صادراتی:

 • شما باید ابتدا شرکت بیمه گذار را انتخاب کنید (شرکت های بیمه ایران، پارسیان، پاسارگاد، سینا و ….).
 • فرم پیشنهاد بیمه باربری صادراتی را از شرکت مذکور دریافت و تکمیل کنید.
 • شرکت بیمه با بررسی فرم و ارزش کالای شما، استعلام قیمت خود را اعلام می کند.
 • با پرداخت حق بیمه، بیمه نامه شما صادر خواهد شد.

ابعاد کانتینر های 20 و 40 فوت چقدر است؟ نیاز به چند کانتینر خواهم داشت؟

کانتینر 20 فوت:

 • طول داخلی: 5.9 متر
 • عرض داخلی: 2.33 متر
 • ارتفاع: 2.39 متر
 • ظرفیت قابل استفاده: 33.2 مترمکعب
 • حداکثر ظرفیت بار: 21,770 کیلوگرم

کانتینر 40 فوت:

 • طول داخلی: 12.3 متر
 • عرض داخلی: 2.34 متر
 • ارتفاع: 2.39 متر
 • ظرفیت قابل استفاده: 67.7 مترمکعب
 • حداکثر ظرفیت بار: 26,780 کیلوگرم

نحوه بسته بندی من به چه صورت باشد تا به کالای من آسیبی وارد نشود؟

مهم ترین هدف بسته بندی کالا صادراتی حفاظت صحیح از کالا ها در حین حمل و نقل و رسیدن به مقصد است. شما به عنوان یک صادرکننده می‌توانید با شرکت‌ های بسته بندی در تماس باشید و اطلاعات فنی در مورد استحکام ، عایق­ بندی ، وزن ، ضخامت و سایر مشخصات کلیدی بسته بندی را به دست آورید .

نوع بسته بندی کالای شما باید نشان دهند که چگونه باید با آن رفتار کرد .علائمی هم چون ” با احتیاط دست بزنید ” ، ” حداکثر ارتفاع پشته­ سازی ” و ” از این طرف بلند کنید ” از جمله علائمی هستند که باید بیرون تمام بسته­ ها چسبانده شوند . سایر علائمی که ممکن است موردنیاز باشند شامل هشدارهایی راجع به تماس محصول با نور خورشید ، رطوبت و دما های بالا هستند .

بسته بندی بار صادراتی با پالت:

اندازه پالت در مناطق جغرافیایی متفاوت است، مثلا اندازه پالت در اروپا ۸۰*۱۲۰  در آسیا ۱۲۰*۱۰۰ و پالت استاندارد اروپا (یورو) ۱۲*۸۰*۱۲۰ میباشد. نبود یک استاندارد بین الملل برای پالت باعث هزینه های زیادی برای صادرات میگردد که با این استاندارد میتوان به راحتی پالت از درب هر ساختمان و انبار عبور کند و به شکل مناسب در کف کشتی یا ماشین تریلی چیده شود.

بیشترین درخواست پالت برای پالت یورویی است که ۸۰*۱۲۰ که برای انواع حمل و نقل مناسب است.

آیا در طول مسیر کالای من از کاتنینر تخلیه و مجدد بارگیری می شود ؟

این را شما باید برای حمل بار به عمان تعیین کنید. درصورتی که کالای حساسی(مثلا لوازم منزل) دارید می بایست مشخصا تاکید کنید که کالای شما تحت هیچ شرایطی در طول مسیر تخلیه نگردد. برای این کار خود کانتینر به درب منزل شما فرستاده می شود و به همان شکل در عمان تحویل خواهید گرفت. در غیر اینصورت برای کالاهای غیر حساس نظیر برخی مصالح ساختمان تریلی در بندرعباس تخلیه و به داخل کانتینر بارگزاری می شود.

پس از بارگیری در تهران کانتینر چند روز بعد به مسقط می رسد؟

برای حمل بار به عمان حدود سه هفته زمان لازم دارید. سرویس کانتینری در مسیر بندرعباس به صحار مستقیم نیست و تنها حمل دریایی حدود 10 روز زمان می برد.

آیا ملزم به پرداخت عوارض واردات در کشور عمان هستم؟

تعرفه واردات کالا در عمان برای بیشتر کالاها 5 درصد می باشد.(اما برای نوشیدنی های انرژی زا، تنباکو و … 100% است) با این حال ترخیص برخی از کالا در گمرک شامل پرداخت تعرفه گمرکی نخواهد شد. در واقع این کالا ها در هنگام ترخیص از گمرک معاف از پرداخت مالیات خواهند بود. در موارد زیر نام تعدادی از این کالاها بیان شده است:

دام زنده، ترخیص انواع مختلف گوشت (بجز گوشت خوک)، غلاتی مانند برنج، آرد گندم، میوه های تازه و مرکبات و انواع چای

به یاد داشته باشید، شما ملزم به پرداخت 5 درصد مالیات ارزش افزوده نیز خواهید بود، پس روی هم رفته 10 درصد ارزش بار را به عنوان مالیات در هزینه های خود در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید