قوانین ازدواج عمانی ها با خارجی ها | ازدواج در عمان | قوانین عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

قوانین ازدواج عمانی ها با خارجی ها | ازدواج در عمان | قوانین عمان

وزارت توسعه اجتماعی عمان اعلام کرد که در مدت سه ماه 326 درخواست برای تایید ازدواج بین شهروندان و اتباع خارجی دریافت کرده است.استان الباطنه شمالی در صدر تعداد درخواست ها (97 مورد) و پس از آن استان مسقط (83 مورد)، استان ظفار (35)، الباطنه جنوبی (28)، الدخیلیه (27)، الظاهریه(18)، شمال الشرقیه(12 مورد) قرار دارند.

115 درخواست از مردان مجرد و 12 درخواست از زنان مجرد بوده. تعداد درخواست های مردان مطلقه 106 و از زنان مطلقه 5 مورد بوده است.

این درخواست ها از چه گروه های سنی بوده است؟
گروه سنی 20 تا 29 سال 28 درخواست، گروه سنی 30 تا 39 سال (75 درخواست)، گروه 40 تا 49 سال (107 درخواست)، گروه سنی 50 تا 59 سال (44 درخواست)، گروه سنی 60 تا 69 سال (48 درخواست) و گروه سنی 70 سال به بالا (24) مورد.

یکی از مقامات وزارتخانه گفت که بسیاری از عروس و دامادهای مشتاق بدون آگاهی کامل از قوانین و مقررات کشور یا بدون سنجیدن جوانب مثبت و منفی درخواست ازدواج داده اند.

 

بسیاری از آنها دلیل رفتنشان به خارج از کشور برای برگزاری مراسم ازدواج را افزایش جهیزیه در عمان یا باورهای نادرست دیگر درباره ازدواج بیان می کنند. اما پس از شفاف سازی بسیاری از افراد درخواست خود را پس می گیرند. بر اساس داده های منتشر شده توسط مرکز ملی آمار و اطلاعات، مردان عمانی نسبت به زنان بیشتر درخواست ازدواج با خارجی ها را دارند.

این مقام وزارتخانه گفت که اساس ازدواج باید انتخاب صحیح شریک زندگی باشد نه ملیت او. وی افزود: نقش وزارتخانه در همنشینی با متقاضیان، شناخت انگیزه آنها و ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد شرایط ازدواج از خارج از کشور و چالش ها و موانع پیش روی آنها است.

 

او افزود: «وقتی از آنها دلیل انتخابشان را پرسیدیم ، پاسخ‌ها بیشتر امتناع عمانی‌ها از ازدواج با فرد مطلقه یا عدم تمایل مردان به تکرار تجربه ازدواج با یک زن عمانی بود”

برای اکثر افراد مجرد، در درخواست آنها آمده است که دلیل ازدواج آنها با یک تبعه خارج از کشور به دلیل تصورات غلط در مورد ازدواج با یک عمانی است، یا به این دلیل که او با همکارانی از ملیت های دیگر کار کرده است و تصمیم به ازدواج با فردی خارجی گرفته است.”

 او توضیح داد. بر اساس تصمیم شماره 92/93 وزارت کشور – که ازدواج عمانی ها با خارجی ها را تنظیم می کند – مرد عمانی که می خواهد با یک خارجی ازدواج کند باید حداقل 45 سال سن داشته باشد، از طریق استانداری درخواست دهد و پس از آن پرونده وی در وزارت کشور ثبت می شود. سپس توسط وزارت و سایر سازمان ها از جمله پلیس سلطنتی عمان، وزارت توسعه اجتماعی و وزارت بهداشت مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

باید به این نکته نیز توجه داشت که طبق قانون، یک عمانی فقط به دلایل اجتماعی و سلامتی می تواند با یک خارجی ازدواج کند. متقاضی باید بتواند هزینه های ازدواج، مسکن مناسب و همچنین هزینه های مربوط به حمایت خانواده را پوشش دهد. ازدواج بعدی با زن عمانی نیز ممنوع است مگر اینکه زنِ مرد قادر به انجام تعهدات زناشویی نباشد.

افراد بالای 70 سال نیز درخواست عروسی برای مهاجران می کنند. الشبیبی خاطرنشان کرد: این موارد از منظر اجتماعی ارزیابی می‌شوند تا مطمئن شوند که یک مرد مسن فقط برای اینکه همسری از او مراقبت کند نمی‌خواهد ازدواج کند. پس به آنها توصیه می کنیم با کسانی که از نظر سنی مناسب هستند ازدواج کنند.

وی گفت که برنامه وزارتخانه به نام «تماسوک»  مردم را در انتخاب شریک مناسب، چه در داخل و چه در خارج از سلطان نشین عمان راهنمایی می کند تا خانواده های قوی و منسجم ایجاد کنند. متخصصان آموزش دیده کارگاه ها و جلسات مشاوره را برای زوج های بالقوه برگزار می کنند. تصمیم شماره 238/2014 وزارت کشور، مقررات مربوط به ازدواج عمانی ها با غیر عمانی ها را اصلاح کرد. در این تصمیم آمده است: «متقاضی باید برای ثبت درخواست ازدواج 5 ریال بپردازد.

 

همچنین متقاضی باید 20 ریال برای صدور یا تمدید جواز ازدواج پراخت کند. برای صدور سند ازدواج نیز متقاضی باید بابت هر گونه تغییر در سند ازدواج 20 ریال بپردازد. این مقام وزارتخانه گفت: اگر سالمند متقاضی برای ازدواج مناسب نیست، توصیه می کنیم که بهتر است توسط خانواده مراقبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید