شهر مسقط تا سال 2040 به یک شهر جهانی تبدیل خواهد شد | آریامس

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

مسقط تا سال 2040 به یک شهر جهانی تبدیل خواهد شد | شهر مسقط

سلطان نشین عمان در کنار جاه طلبی های بلندمدت خود برای تنوع اقتصادی مبتنی بر نوآوری و فناوری، وارد چرخه رشد مهمی می شود.

با دستورالعمل‌های چشم‌انداز 2040 و حمایت از راهبرد ملی فضایی عمان، همه استان‌ها در مسیر حرکت خود به سمت شهرهای هوشمند قرار گرفته اند و از پتانسیل‌های بالقوه برای توسعه اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی بهره می‌برند. بر اساس این استراتژی، شهرهای هوشمند “یک جاه طلبی ملی”، به عنوان منبعی برای رشد، اشتغال و ابزاری برای تنوع بخشیدن به اقتصاد به دور از صادرات نفت در نظر گرفته می شود.

به این ترتیب، دولت چندین پایلوت و ابزار را برای حمایت از ظهور آنها در سراسر کشور و به طور فزاینده ای با همکاری بخش خصوصی به کار گرفته است. بخش عمده ای از استراتژی، راه اندازی «شهرهای بزرگتر» است که به ایجاد فرصت های شغلی و زیرساخت ها در راستای رشد اقتصادی و جمعیت مورد انتظار در این شهرها کمک می کند. این شهرها سپس با جوامع همسایه خود ادغام خواهند شد.

هدف این استراتژی همچنین داشتن چارچوبی برای استفاده از “زمین” است که از توسعه اجتماعی-اقتصادی در سطوح ملی و منطقه ای حمایت می کند. به دولت این امکان را می دهد که توسعه شهری و روستایی پایدار و با کیفیت بالا را سازماندهی و اجرا کند و توسعه سازگار با محیط زیست را تشویق کند.         

دکتر خلفان بن سعید، وزیر مسکن و شهرسازی تاکید کرد: «استراتژی ملی راهنمای اساسی برای آینده شهری است، زیرا یک الگوی Spatial است که برنامه‌های توسعه مختلف به صورت یکپارچه، متوازن و چند بعدی وارد آن می‌شود» به گفته وزیر، هدف این استراتژی افزایش نیروی کار ملی به 32 درصد است که پیش بینی می شود در سال 2040 به 3.9 میلیون نفر و درصد کارگران ماهر به 83 درصد برسد.

این استراتژی باعث افزایش رشد سالانه تولید ناخالص داخلی به میزان پنج درصد، سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تولید ناخالص داخلی به میزان ده درصد، درصد جمعیت با دسترسی به خدمات اجتماعی تا 75 درصد، فضاهای عمومی برای تفریح ​​در مناطق شهری به میزان 10 متر مربع برای هر نفر است به علاوه برای تقاضای 911.400 واحد مسکونی دیگر آماده شود. در نتیجه این طرح شهرهایی مانند مسقط بزرگ، صلاله بزرگ، صحار  بزرگ و نزوی بزرگ ایجاد خواهد شد. با این حال، دقم مطابق با سرعت گسترش خود به توسعه خود ادامه خواهد داد. مسقط تا سال 2040 به یک شهر جهانی تبدیل خواهد شد – یک دروازه ملی که سلطنت عمان را به جهان متصل می کند.

جمعیت استان مسقط در سال 2040 به 2.5 میلیون نفر افزایش می یابد که کل نیروی کار آن 1.7 میلیون نفر تشکیل می دهد که 75 درصد از آن، نیروی کار ملی خواهد بود.

چگونه برای ارسال بار به عمان اقدام کنم؟ | چه هزینه هایی باید بپردازم؟

برای معاینات پزشکی عمان برای اخذ اقامت هزینه ای پرداخت نکنید | اخبار عمان

خودرو در عمان | بازار داغ خودروهای دست دوم در عمان

متوسط ​​رشد تولید ناخالص داخلی در این استان سالانه هشت درصد خواهد بود. تعدادی از استان ها در راستای تحقق چشم انداز 2040 شروع به توسعه تخصص متمایز کرده اند. آنها از ویژگی های جغرافیایی متمایز خود برای ترویجِ گذار از نفت و گاز به منابع انرژی تجدیدپذیر و حفاظت و مدیریت تنوع زیستی استفاده می کنند. در الباطنه جنوبی، جمعیت یک میلیون نفر با کل نیروی کار 551000 نفر پیش بینی می شود که 50 درصد آن را نیروی کار ملی تشکیل می دهد. رشد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده در این استان سالانه 9.4 درصد خواهد بود.

استراتژی شهری برای الباطنه شمالی شامل برنامه ای است تا آن را به یکی از مراکز اصلی تجارت بین المللی تبدیل کند و تا سال 2040 نقش مهمی در انجام فعالیت های مختلف اقتصادی ایفا کند. پیش بینی می شود که استان البریمی در سطح ملی در زمینه “تحقیقات” و “استفاده از فناوری سبز” پیشگام باشد.

انتظار می رود که جمعیت این استان در سال 2040 به 182000 نفر برسد که 100000 نیروی کار دارد و 22 درصد آن شهروندان عمانی خواهد بود.

در نهایت استان الظاهره نیز شاهد رشد در زمینه های لجستیک، مهندسی کاربردی، فرآوری مواد غذایی و پیشرفت های کشاورزی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید