دو قرن ارتباط موثر بین عمان و آمریکا از کجا شروع شد؟ | عمان و آمریکا

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

دو قرن ارتباط موثر بین عمان و آمریکا از کجا شروع شد؟ | عمان و آمریکا
احمد بن نعمان، فرستاده ویژه سید سعید بن سلطان، سلطان عمان و زنگبار، 182 سال پیش وارد نیویورک شد تا اعتبارنامه و هدایای خود را در یک سفر تاریخی به رئیس جمهور ایالات متحده، مارتین ون بورن، تحویل دهد.

احمد بن نعمان همراه با خدمه ای متشکل از 40 نفر در 30 آوریل 1840 وارد نیویورک شد و اولین فرستاده عربی بود که از ایالات متحده بازدید کرد. او سوار بر کشتی سلطانه، یک کشتی دکل بلند که در سال 1833 توسط سید سعید بن سلطان در بمبئی ساخته شد، عازم آمریکا شد.

“کشتی سلطانه” در 8 فوریه 1840 عمان را ترک کرد و ابتدا در زنگبار پهلو گرفت، در آن زمان سید سعید بن سلطان در مجمع الجزایر آفریقای شرقی بود. احمد بن نعمان قبل از اینکه زنگبار را ترک کند، نامه ای از سلطان برای برقراری روابط دیپلماتیک و تجارت دریایی بین ایالات متحده، عمان و قلمروهای شرق آفریقا دریافت کرد تا به ون بورن تحویل داده شود.

 سلطانه دو هفته بعد زنگبار را ترک کرد و در اطراف دماغه امید خوب به نیویورک رفت. زمانی که ابن نعمان در نیویورک بود، با سیاستمداران و رهبران تجاری مهم ملاقات کرد تا پیوندهای سیاسی و تجاری بین عمان و ایالات متحده را تقویت کند. بازدید او به طور گسترده توسط نیویورک دیلی نیوز و نیویورک هرالد منتشر شد.

سفر بن نعمان دومین نقطه عطف بین دو کشور بود. هفت سال قبل از آن، ادموند رابرتز توسط رئیس جمهور ایالات متحده اندرو جکسون به مسقط اعزام شد تا یک معاهده تجاری دوجانبه با سید سعید بن سلطان در 21 سپتامبر 1833 امضا کند. این اولین قرارداد تجاری دوجانبه بود که ایالات متحده با یک کشور عرب خلیج فارس امضا کرد.

هرمان فردریک ایلتس در کتاب دوستی دو قرن : “ایالات متحده و سلطان نشین عمان” می نویسد: تعداد کمی از حاکمان عرب در هر دوره زمانی برای آمریکایی ها به اندازه سید سعید در دوران سلطنت طولانی اش شناخته شده و مورد احترام بودند. وی همچنین از سید سعید بن سلطان به عنوان “رهبری بصیر” یاد کرد که به دنبال این بود تا راه را برای روابط آینده بین عمان و ایالات متحده هموار کند.

ایالات متحده سفارت خود را در مسقط در سال 1972 تأسیس کرد، عمانی ها می گویند که به این واقعیت افتخار می کنند که کشورشان اولین سرزمین دوست از جهان عرب با ایالات متحده بوده است.

 سفر تاریخی احمد بن نعمان به نیویورک یک نوستالژی دیپلماتیک بود که دوستی پایدار بین دو کشور را تقویت کرد. محمد الشهی، یک عمانی که در ایالات متحده فارغ التحصیل شده است گفت: زمانی که در فلوریدا دانشجو بودم، از نیویورک دیدن کردم تا به پرتره ابن نعمان که در موزه پی بادی اسکس آویخته شده است نگاه کنم. پرتره ابن نعمانی توسط یک هنرمند آمریکایی به نام ادوارد مونی در زمانی که ابن نعمانی برای بازدید رسمی در نیویورک بود کشیده شد. جک گاردنر، آمریکایی بازنشسته ای که در عمان زندگی می کند، گفت که به ارتباط بین کشورش و کشوری که اکنون در آن زندگی می کند، “بسیار افتخار می کند” وی گفت: من بسیار به این واقعیت افتخار می کنم که دو کشور ما برای سال های بسیار زیادی با هم مرتبط هستند و دوستی ما همچنان قوی است.

دیدگاهتان را بنویسید