اقتصاد عمان | بزرگترین شرکای تجاری عمان | حجم تجارت خارجی

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

اقتصاد عمان | بزرگترین شرکای تجاری عمان | حجم تجارت خارجی

به گفته اداره کل گمرک عمان، ارزش تجارت کالا در سال 2021 به 33.8 میلیارد ریال عمان رسید که نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.
ارزش تجارت وسایل نقلیه و قطعات یدکی خودرو در سال 2021 بالغ بر 2.2 میلیارد ریال عمان تخمین زده شده است (این دسته پس از نفت خام و سوخت های نفتی در رتبه دوم قرار گرفت که ارزش معاملاتی آن 14.2 میلیارد ریال بود.)
در جایگاه سوم ماشین آلات و تجهیزات به ارزش 1.6 میلیارد ریال و محصولات آهن و فولاد با ارزش 1.2 میلیارد ریال در رتبه چهارم قرار گرفتند. اقتصاد عمان
بنادر دریایی عمان 74 درصد از کل کالاهای وارداتی یا صادراتی از کشور عمان را تشکیل می دهند.
بندر صحار پیشروترین بندر برای بارهای دریایی بود. مرزهای زمینی حدود 19 درصد از کل کالاها را اداره می‌کردند که بخش عمده آن از طریق حتا انجام می‌شد.
فرودگاه ها هفت درصد از کل کالا را جابجا می کردند که بیشتر آن از طریق فرودگاه بین المللی مسقط انجام می شد.

شرکای تجاری عمان

در میان شرکای تجاری عمان، چین با سهم 8.3 میلیارد ریال بزرگترین و پس از آن امارات متحده عربی (6.3 میلیارد ریال)، هند (2.6 میلیارد ریال)، عربستان سعودی (1.3 میلیارد ریال) و قطر (1.2 میلیارد ریال) قرار دارند.
ارزش صادرات عمان به تنهایی حدود 20.1 میلیارد ریال عمان بود که نشان دهنده افزایش 33.7 درصدی نسبت به رقم سال 2020 است. چین، هند و امارات مجموعاً 54.5 درصد از ارزش کل صادرات را برای سال 2021 تشکیل دادند. صادرات عمان به چین 7.45 میلیارد ریال، هند 1.89 و امارات متحده عربی 1.6 میلیارد ریال برآورد شد.

دیدگاهتان را بنویسید