قطر 2023 | قطر در بین مقاصد برتر جهان برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

 

قطر 2023 | قطر در بین مقاصد برتر جهان برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی

قطر در میان 50 مقصد برتر جهان برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) رتبه اول را به خود اختصاص داد، زیرا این کشور خلیج فارس با وجود هشدارها در مورد رکود در آینده، چشم انداز اقتصادی مثبتی را برای امسال به رخ می کشد.

این یافته‌ها در گزارش جدیدی توسط fDI Intelligence با عنوان «فهرست نظارتی FDI Standouts 2023» منتشر شد که در آن آمده است که قطر در 10 کشور برتر قرار دارد و پس از آن هند و مراکش قرار گرفته اند”این گزارش با ارائه دیدگاه امیدوارکننده‌ای در مورد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی قطر در سال جاری، گفت که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دوحه ، بین سال‌های 2019 تا 2022 رشد سالانه 70 درصدی را ثبت کرده است که احتمال افزایش 2.4 درصدی آن در سال 2023 خواهد بود.

همچنین انتظار نمی‌رود که تورم از 3.3 درصد فراتر رود. این گزارش برترین بخش‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را شامل نفت و گاز، خدمات مالی، نرم‌افزار و فناوری اطلاعات می‌داند.این بیانیه خاطرنشان کرد که بحران انرژی در پرتو جنگ در اوکراین، که باعث شد کشورهای اروپایی اتکا به گاز روسیه را کنار بگذارند، نقش قطر را به عنوان صادرکننده اصلی گاز طبیعی مایع (LNG) تقویت کرد.

 

پروژه بزرگ توسعه میدان شمالی، بزرگترین پروژه در نوع خود، موقعیت دوحه را به عنوان یک غول LNG در صنعت تقویت خواهد کرد. انتظار می رود این پروژه ظرفیت تولید LNG قطر را تا سال 2027 به 126 میلیون تن در سال افزایش دهد. آیا قطر تحت تاثیر رکود سال 2023 قرار می گیرد؟صندوق بین‌المللی پول هشدار داده است که رکود اقتصادی جهان در سال 2023 به یک سوم جهان خواهد رسید اما بعید است قطر تحت تأثیر قرار گیرد . به طور کلی در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به میزان 3.6 درصد رشد خواهد کرد.

 

این مقام صندوق بین‌المللی پول در توضیح پیش‌بینی اقتصادی امسال گفت که دلیل این پیش‌بینی به دلیل کندی همزمان سه اقتصاد بزرگ جهان – ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چین است. با این حال، اقتصاددانان بر این باورند که اقتصاد قطر با وجود رشد آهسته تولید ناخالص داخلی، «با سرعتی سالم» به رشد خود ادامه خواهد داد.

 

عدنان الواجی، اقتصاددان شورای همکاری خلیج فارس گفت: «اقتصاد قطر با سرعتی مناسب به رشد خود ادامه خواهد داد، اگرچه رشد تولید ناخالص داخلی واقعی از حدود 5.5 درصد در سال 2022 به حدود 3.7 درصد در سال 2023 کاهش خواهد یافت، قطر در سال گذشته از فعالیت های بخش هیدروکربن، به ویژه تجارت و سرمایه گذاری LNG سود برد.”  بخش انرژی پررونق قطر به این کشور این امکان را داده است که حائل های اقتصادی و مالی خود را بازسازی کند و این حفاظ ها در سال 2023 بسیار گسترده باقی خواهند ماند.

 

عمان 2023 | همه چیز درباره بودجه سال 2023 عمان

گردشگری عمان | سوت احیای گردشگری در کشورهای GCC

 

دیدگاهتان را بنویسید