صادرات به کشور عمان

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

در سال های گذشته وضعیت اقتصادی کشور عمان همراه با رشد زیادی بوده و میزان مبادلات تجاری این کشور با دیگر کشورهای جهان مانند حجم صادرات ایران به عمان دارای افزایش است.

کشورهای مختلف با برگزاری نمایشگاه های تجاری به دنبال نفوذ در بازار عمان و در حال رقابت می باشند. از مهمترین کالاهایی که به عمان صادر می شوند می توان به مواد غذایی و فراورده های کشاورزی و دامی ، مصالح و تجهیزات ساختمانی، ماشین الات راهسازی و حمل و نقل ، خدمات فنی و مهندسی در بخشهای مختلف اشاره کرد.
چین را می‌توان بزرگترین شریک تجاری این کشور در کنار برخی کشورهای جنوب شرق آسیا دانست. به طوری که در بحث صادرات با اختلاف بسیار زیادی، در صدر مقاصد کالاهای عمان قرار گرفته است.
تجارت ایران و عمان در چه وضعیتی است؟
ایران و عمان به لحاظ سیاسی رابطه بسیار پایداری را دارند. دو کشور چه در قبل از انقلاب و چه بعد از آن نه تنها هیچگونه تنشی نداشتند، بلکه حتی می‌توان گفت در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس، ایران بهترین رابطه را با عمان تجربه کرده است. به همین دلیل روابط اقتصادی دو کشور نیز همواره از یک ثبات مناسب برخوردار بوده است. در حال حاضر روابط تجاری بسیار خوبی بین دو کشور برقرار بوده و می‌توان گفت بعد از امارات، عمان دومین کشوری بوده که دارای روابط تجاری گسترده با ایران است.
تسلط کشورهای ایران و عمان بر تنگه هرمز یکی از دلایل حسن همجواری این دو کشور می باشد. ثبات و آرامش تنگه هرمز هم از نظر امنيت عمان و هم به دلیل اهمیت آن برای تدوام صدور نفت از خلیج فارس به جهان اهمیت زیادی دارد.
همه اینها ایجاب می کند که عمان روابط حسنه و عاری از تنشی با ایران داشته باشد و حتی بکوشد تا به عنوان یک میانجی تنش های بالقوه خطرناک در روابط ایران با سایر کشورها را هم تا حد ممکن بکاهد.

دیدگاهتان را بنویسید