این نسخه از سایت آزمایشی و در حال بهبود است!

حمل و نقل کالا

حمل و نقل بین المللی کالا

سرویس حمل و نقل بین المللی کالا را می‌توان با کلیه جابه‌جایی‌های کالا از داخل کشور به خارج از کشور تعریف کرد. این جابه‌جایی‌ها می‌توانند در قالب سرویس حمل و نقل هوایی، دریایی و یا زمینی باشند.

سرویس حمل و نقل بین المللی کالای آریامس، راه‌حلی برای آسان‌سازی تجارت جهانی تجار و کسب‌وکارها، و همین‌طور جابه‌جایی کالای افراد در سطح دنیاست. چه شما صادرکننده یا واردکننده باشید، و چه حتی نیاز به جابه‌جایی تجهیزات نمایشگاهی خود از کشوری به کشور دیگر داشته باشید، فرایند حمل و نقل کالا نقش مهمی در برنامه شما اجرا خواهد کرد.

حمل و نقل بین المللی کالا می‌تواند به صورت فورواردر (Forwarder) یا کریر (Carrier) در تمام رشته‌های حمل‌ونقل کالا، مثل حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی باشد.

حمل و نقل Door to Door

یکی از سرویس‌های حمل و نقل بین المللی آریامس، سرویس حمل درب به درب یا Door to Door است. در حمل و نقل Door-to-Door، شرکت متعهد می‌شود کالای مشتری را از محل موردنظر وی تحویل بگیرد و دقیقا در مقصد انتخابی او تحویل دهد.

در این سرویس، شرکت بازرگانی آریامس، کالا را از مشتری تحویل می‌گیرد و با انجام امور گمرکی، کالا را از طریق حمل و نقل دریایی، هوایی یا زمینی از کشور مبدأ خارج می‌کند. پس از انجام امور گمرکی کشور مقصد، کالا ترخیص و به درب محل موردنظر مشتری تحویل داده می‌شود.

روش‌های حمل و نقل بین المللی کالا

همان‌طور که گفتیم شرکت‌ها برای حمل کالا، می‌توانند ماهیت کریر (Carrier) یا فورواردر (Forwarder) داشته باشند. اما حمل و نقل بین المللی کالا در این دو روش تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

روش کریر (Carrier)

درحالت کریر، معمولا شرکت خود مالک وسیله حمل و نقل کالا است یا آن را اجاره کرده و طی قراردادی متعهد می‌شود که کالای موردنظر مشتری را به مقصد برساند.

از جمله شرکت‌های کریر می‌توان به شرکت‌های هوایی، خودرویی و کشتی‌رانی اشاره کرد. البته برخی شرکت‌های بازرگانی هم می‌توانند در این دسته قرار گیرند.

روش فورواردر (Forwarder)

در حالت فورواردر، شرکت در ازای دریافت هزینه از مشتری، به واسطه تسهیلات و ارتباطاتی که دارد شرایط ارسال کالا را فراهم می‌کند. درواقع، در این حالت شرکت به عنوان یک واسطه میان مشتری و شرکت‌های حمل‌ونقل یا همان کریرها قرار می‌گیرد.

معمولا شرکت‌های بازرگانی به واسطه روابط تجاری که با کارگزاران گمرک، کریرها، انبارها و سایر بخش‌ها دارند، در این دسته قرار می‌گیرند و مسئولیت مدیریت و رسیدن کالا را به عهده می‌گیرند.

انواع حمل و نقل بین المللی کالا

حمل و نقل بین المللی محدودیتی ندارد و هر کالایی را می‌توان از طریق حمل و نقل دریایی، هوایی یا زمینی انتقال داد. این سه روش هر یک می‌توانند با توجه به شرایط کالا و محل مبدأ و مقصد انتخاب شوند و بر یکدیگر برتری یابند.

حمل و نقل دریایی

حمل کالا با کشتی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های حمل و نقل بین المللی کالا است. ایران نیز به یکی از مهم‌ترین آب‌راه‌های جهان یعنی خلیج فارس دسترسی دارد و حجم زیادی از کالاها از این طریق صادر می‌شوند. از طرفی، ایران از طریق بنادر شمالی به کشورهای اوراسیا نیز دسترسی خوبی دارد و در نتیجه شیوه حمل بار با کشتی در کشورمان بسیار مرسوم است.

می‌توان گفت که عمده حمل کالا به روسیه، چین، ارمنستان، عراق و بیشتر کشورهای اطراف از طریق حمل و نقل دریایی صورت می‌گیرد. ویژگی‌های حمل و نقل دریایی را می‌توان اینگونه نام برد:

  • درمقایسه با حمل و نقل هوایی هزینه کمتری دارد.
  • تنوع کالاها به لحاظ حجم و نوع، در حمل بار با کشتی بیشتر است.
  • زمان رسیدن کالا به مقصد، نسبت به حمل هوایی بیشتر است.

حمل و نقل هوایی

ارسال بار هوایی یکی دیگر از روش‌های حمل و نقل بین المللی کالاست. حمل بار هوایی بیشتر برای کالاهای با شرایط خاص یا ارسال به مقاصد دور استفاده می‌شود. هزینه‌های حمل و نقل هوایی کالا معمولا 15 تا 16 برابر بیشتر از حمل و نقل دریایی می‌شود و به همین دلیل، معمولا از این روش کمتر استفاده می‌شود. از ویژگی‌های حمل و نقل هوایی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • تحویل کالا در سریع‌ترین زمان
  • امنیت کالای بیشتر در برابر حوادث طبیعی
  • هزینه‌ی بالای حمل و نقل هوایی

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی که می‌تواند به صورت حمل کالای جاده‌ای یا ریلی صورت پذیرد، از قدیمی‌ترین روش‌های حمل و نقل بین المللی است. کشور ایران به  دلیل ارتباط‌های تجاری با کشورهای همسایه، از حمل و نقل زمینی استفاده‌های زیادی می‌کند. در نتیجه، روش حمل بار زمینی برای مسافت‌های کوتاه‌تر می‌تواند بسیار مناسب‌تر باشد. ویژگی‌های حمل و نقل زمینی را می‌توان اینگونه نام برد:

  • برخلاف حمل و نقل دریایی و هوایی، در دسترس‌تر است.
  • زمان رسیدن کالا و همین‌طور هزینه حمل کالا، کمتر از دو روش دیگر است.
  • ریسک و امنیت کالا در روش حمل و نقل زمینی بیشتر است.

مراحل سرویس حمل و نقل بین المللی آریامس

شرکت بازرگانی آریامس به دلیل داشتن دفاتر متعدد در تهران و بنادر مهم تجاری و کشورهای حوزه خلیج فارس، پروسه حمل و نقل بین المللی را با سرعت و امنیت بیشتری انجام می‌دهد. مراحل سرویس حمل بار آریامس بدین صورت است:

عقد قرارداد با مشتری

انتخاب شرکت و روش حمل و نقل

دریافت بار در مبدأ موردنظر مشتری

عملیات بارگیری

انجام تشریفات گمرکی در کشور مبدأ

حمل کالا از طریق روش حمل و نقل انتخابی

انجام امور گمرکی و تحویل کالا در بندر

تحویل بار در مقصد موردنظر

سؤالات متداول حمل و نقل بین المللی کالا

از آنجا که برای ارسال نمونه باید به زمان توجه کرد، پیشنهاد می‌شود از روش حمل و نقل هوایی برای ارسال نمونه استفاده کرد.

معمولا کالاهایی که حجم و و وزن بالایی دارند، یا حمل آنها خطرناک است، به شیوه حمل و نقل دریایی استفاده می‌شوند. درواقع، حدود 90 درصد از حمل و نقل بین‌المللی از طریق دریا انجام می‌شود؛ و تنها در شرایط خاصی از سایر روش‌های حمل و نقل استفاده می‌شود.

بله. یکی از خدماتی که شرکت‌های حمل و نقل هوایی ارائه می‌دهند، بیمه است.