بندر صحار عمان و جذب سرمایه‌گذاری خارجی

منتشر شده توسط نویسنده سایت
دسته بندی

شهرستان صُحار یکی از شهرستان‌های استان باطنه شمالی در منطقهٔ باطنه در کشور عمان است.

این شهر یکی مراکز مهم منطقهٔ باطنه است و در ۲۴۰ کیلومتری شمال شهر مسقط، پایتخت عمان، واقع شده‌است. جمعیت این شهر ۱۰۴٬۳۱۲ نفر است. شهر صُحار در دوران قدیم از مهم‌ترین مناطق تولید مس و صادرات آن بوده‌است.

صُحار زمانی یکی از بزرگ‌ترین بنادر تجارتی منطقه به‌شمار می‌آمد، تا جایی که با دو بندر بزرگ آن دوران، سیراف و بصره، رقابت داشته‌است.

این شهر قبل از اسلام و در دوران حکومت پادشاهان جیفر و عبد، دو پسران آل جلندی، پایتخت عمان بوده‌است. بعد از اسلام، صُحار مرتبهٔ پایتختیِ کشور را از دست داد، اما به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر تجارتی باقی ماند. امروزه صُحار، شهری آباد و پررونق است.

بندر صحار عمان و جذب سرمایه‌گذاری خارجی

صحار در کشور عمان واقع شده و در کمتر از ۱۰ سال توانسته است حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کند، در ده سال گذشته ایران به طور متوسط سالیانه سه میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته است و این با توجه به وسعت و ظرفیت اقتصادی ایران تقریبا ناچیز است.
جمعیت عمان معادل 4 میلیون و 700 هزار نفر با تولید ناخالص داخلی ۷۰ میلیارد است؛ اما سوال این است که چطور این کشور با جمعیتی حدود ۱۷ برابر کوچکتر و تولید ناخالص داخلی ۶ برابر کوچکتر از ایران توانسته است در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق‌تر و توانمند‌تر عمل کند؟
(البته این پرسش را می توان برای پروژه‌های بین‌المللی و روند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای همسایه دیگری مانند آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، امارات و… هم مطرح کرد، زیرا همه این کشورها تاکنون جذب سرمایه‌گذاری خارجی بیشتری نسبت به ایران داشته‌اند)
بنابر بررسی‌های انجام شده، بندر و منطقه آزاد صحار یک مشارکت بین سلطان‌نشین عمان و بندر رتردام (Rotterdam Port of) هلند است؛ به زبان بسیار ساده سلطان‌نشین عمان با دارا بودن منابع کافی برای سرمایه‌گذاری و مالکیت ۱۰۰ بنادر و منطقه آزاد با بزرگترین و موفق‌ترین بندر جهان شریک شده است.
وقتی شما با بزرگترین بندر اروپا در ساخت مناطق آزاد و بنادر خود مشارکت می‌کنید، نخستین نکته حایز اهمیت توجه سرمایه‌های جهانی به ساختار مشارکت و رتبه‌بندی اعتباری صاحبان پروژه است که هرچه مشارکت‌کنندگان دارای رتبه اعتباری بهتری باشند جذب سرمایه‌گذاری خارجی با سهولت‌ بیشتری انجام می‌شود.

منطقه آزاد و بندر صحار فقط یک بندر یا منطقه آزاد ساده مانند مناطق آزاد ما نیست؛ بلکه برای آن تعریفی بین‌المللی و اهداف بلند پروازانه‌ای در نظر گرفته شده است؛ «صُحار» تکمیل‌کننده زنجیره بنادر (Port of Rotterdam) در هلند، (Poroto Central )در برزیل و (Adani) در کشور هند است که به معنی فعالیت آن با بزرگترین اقتصاد‌های نوظهور جهان است.
به طور حتم، بدون در نظر گرفتن زنجیره‌های جهانی ارزش نمی‌توان انتظار جذب سرمایه‌گذارانی را که دقیقا روی همین طرح جامع جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند را داشت.
شعار اصلی منطقه آزاد و بندر صحار تبدیل شدن به یکی از سریع‌ترین و بزرگترین بنادر جهان است که این یعنی انتخاب شعاری جهانی، عملکرد مدیریتی جهانی و انتقال دانش از گروه‌های مدیریتی بزرگترین و پیشرفته‌ترین بنادر اروپا.
عمان با ثبات اقتصادی خود در گروه کشورهایی است که در ۵۰ سال گذشته در‌آمد سرانه‌اش را از ۹۵۰ دلار به ۲۰ هزار دلار رسانده،  که این مهم جز با رویکرد تفکر بین‌المللی، دانش‌جهانی و تخمین درست نیازهای بین‌المللی به دست نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید