آدرس شرکت

شیراز، عفیف آباد

07136293812

شنبه تا پنجشنبه 8 الی 15

برای خرید بیل مکانیکی دست دوم باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای خرید بیل مکانیکی دست دوم باید به چه نکاتی توجه کرد؟

چه شما بخواهید یک مینی بیل مکانیکی 25 هزار دلاری بخرید، و یا بخواهید 250 هزار دلار برای یک بیل مکانیکی غول پیکر 33 تنی هزینه کنید، خرید بیل مکانیکی دست دوم از آن دسته موضوعاتی نیست که به سادگی با آن روبه‌رو شوید.

زمانی که به عنوان یک فرد فعال در صنعت راهسازی یا معدنی قصد خرید بیل مکانیکی دست دوم دارید، مشخصاً باید به بررسی چند ویژگی ماشین آلات موردنظر خود توجه کنید تا بتوانید خرید مطمئنی داشته باشید. طبیعتاً اول از همه باید اجزای مختلف بیل مکانیکی، انواع بیل مکانیکی و روش‌های مختلف استفاده از بیل مکانیکی را بشناسید تا متناسب با آن بتوانید خرید انجام دهید.

انواع بیل مکانیکی و کاربرد آن

بیل مکانیکی یا excavator از ماشین آلات اصلی صنعت راهسازی و معدنی است که از بازو، باکت و کابین گردان در قسمت بالا و زنجیر یا چرخ لاستیکی در قسمت پایین تشکیل می‌شود. این نوع ماشین آلات معمولاً برای حفر و همین‌طور حمل استفاده می‌شوند.

blog

اجزای مختلف بیل مکانیکی

ابزار متعددی نیز وجود دارند که در انتهای بوم و بازو بیل مکانیکی متصل می‌شوند که کارکردهای بیشتری برای آن ایجاد می‌کنند، مثل: سنگ شکن هیدرولیکی، کاتر، قیچی، چنگال، کوپلر و غیره. که این ابزار با توجه به کارکردشان، در سایز متنوع هستند. تعدادی از رایج‌ترین بیل مکانیکی های موجود در بازار ازاین‌قرار است:

بیل مکانیکی چرخ زنجیری

بیل مکانیکی چرخ زنجیری یا خزنده یکی از انواع بیل مکانیکی است که تقریباً در همه بخش‌ها کاربرد دارد. این بیل مکانیکی به‌جای چرخ، همچون تانک بر روی دو مسیر چرخان حرکت می‌کند. اگر به فکر خرید بیل مکانیکی دست دوم برای مناطق شیب‌دار، ناهموار یا گل‌آلود هستید، این نوع بیل مکانیکی می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند. درواقع، بیشتر بیل مکانیکی های موجود در ایران هم از این نوع است.

blog

بیل مکانیکی بزرگ خزنده ولوو EC750D

بیل مکانیکی چرخ لاستیکی یا چرخ دار

تفاوت این بیل مکانیکی با بیل مکانیکی قبلی تنها در نوع چرخ آنهاست. این نوع بیل مکانیکی به خاطر چرخ‌هایی که دارد، بیشتر مناسب مناطق صاف مثل آسفالت و بتن است.

blog

بیل مکانیکی چرخ‌دار کوماتسو PW158-11

بیل مکانیکی با دسته و بازوی بلند

این ماشین آلات بوم و بازوی بلندی دارند که همین ویژگی باعث می‌شود کارهای گسترده‌تری انجام دهند و به مناطقی که دسترسی به آنها راحت نیست، دسترسی داشته باشند. مثلاً، برای حفر مکان‌هایی مثل زیر آب و گودال‌های عمیق که باقی بیل مکانیکی ها به آن دسترسی ندارند، استفاده می‌شود. ابزارهای متعددی هم می‌توانند به بازوی این بیل مکانیکی وصل شوند که در خرید بیل مکانیکی دست دوم باید به آن توجه کنید.

blog

بیل مکانیکی با بوم بلند هیوندا HX220LR

بیل مکانیکی هیدرولیکی شاول

اگر می‌خواهید خرید بیل مکانیکی دست دوم انجام دهید و برای معدن و پروژه‌های حفاری سنگین مناسب باشد، بیل مکانیکی هیدرولیکی شاول مناسب این شرایط است. این بیل مکانیکی بزرگ قوی‌ترین نوع بیل مکانیکی است و عموماً در پروژه‌های معدنی که نیاز به حمل سنگ‌های بزرگ و مواد سنگین دارند استفاده می‌شود.

blog

بیل مکانیکی هیدرولیکی شاول 6060

بیل مکانیکی دراگلاین

یک بیل مکانیکی بزرگ دیگر، بیل مکانیکی دراگلاین است که از اندازه استاندارد بزرگ‌تر است. دراگلاین از یک سیستم طناب بالابر و یک دراگلاین برای بالا و پایین بردن سطل و کشیدن آن به سمت راننده استفاده می‌کند. دراگلاین در میان انواع بیل مکانیکی، برای حفاری در زیر آب بسیار مناسب است. به طور کل، این نوع بیل مکانیکی برای راندن شمع عمیق، ساخت بندر، استخراج معادن سطحی، حفاری عمیق، بیل مکانیکی جاده و عملیات زیر آب استفاده می‌شود.

 

blog

بیل مکانیکی دراگلاین کاترپیلار 8000

بکهو لودر

یکی دیگر از انواع بیل مکانیکی رایج که در بخش‌های مختلف ساخت‌وساز ممکن است با آن روبه‌رو شوید، بکهو لودر (Backhoe loader) است. این ماشین ترکیبی از لودر و بیل مکانیکی است. در این ماشین یک باکت یا تیغه بزرگ در جلو، و یک بوم، بازو و باکت در پشت متصل می‌شود. باکت جلویی بکهو لودر برای هم سطح کردن یا هل دادن موادی چون شن و ماسه استفاده می‌شود. بوم و بازویی که در پشت قرار دارد نیز کاربرد مشابهی دارد، با این تفاوت که به جای امکان چرخش 360 درجه، تنها 205 درجه توانایی چرخش دارد.

 

blog

 

بکهو لودر کوماتسو مدل WB70A-1

مینی بیل مکانیکی

مینی بیل مکانیکی هم می‌تواند به‌صورت چرخی و هم زنجیری، و با وزن عملیاتی بین 1 تا 7 تن باشد. این مینی بیل مکانیکی ها، به خاطر اندازه و وزن، بیشتر برای مناطق شهری استفاده می‌شوند.

blog

 

 

مینی بیل مکانیکی کاترپیلار 300.9D

نکاتی که باید در خرید بیل مکانیکی دست دوم به آن توجه کرد

در قسمت قبل انواع بیل مکانیکی و مورد استفاده آنها را گفتیم که هر کدام برای چه شرایطی مناسب هستند و کارایی بیشتری دارند. زمانی که به بخش خرید بیل مکانیکی دست دوم می‌رسید، سلامت بخش‌های تکنیکال ماشین‌آلات اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. به همین دلیل اگر شرایط خرید مستقیم بیل مکانیکی دست دوم دارید، یا اگر می‌خواهید از طریق واردات خرید بیل مکانیکی دست دوم را انجام دهید، باید از شرکت فروشنده خود بخواهید اطلاعات به خصوصی به شما ارائه دهد.

1- وزن/اندازه

در خرید بیل مکانیکی دست دوم خیلی مهم است که دستگاهی انتخاب کنید که به لحاظ وزن و اندازه متناسب با نیاز شما باشد. بیل مکانیکی های خزنده که رایج‌ترین نوع بیل مکانیکی در ایران است از لحاظ اندازه به سه دسته تقسیم می‌شود:

سایز فشرده/مینی (صفر تا 6 متریک تن)، سایز متوسط (6 تا 10 متریک تن) و سایز استاندارد/اندازه کامل (10 تا 90  متریک تن).

2- عملکرد هیدرولیک

به احتمال زیاد اتصالات و ابزار مختلفی را بخواهید در آینده به بیل مکانیکی خود متصل کنید. پس جریان‌های هیدرولیکی بیل مکانیکی انتخابی شما مهم است. همچنین درمورد گزینه‌های کوپلر دستگاه بپرسید. سیستم هیدرولیک مرکزی، عملکرد ماشین را افزایش می‌دهد. برخی بیل مکانیکی‌ها دارای سیستم هیدرولیک هوشمند (CIHS) هستند؛ یک دریچه کنترل بزرگ‌تر و شیرهای برقی جدید که به افزایش نیروی شکست، افزایش قدرت بالابری و بهبود واکنش‌پذیری کمک می‌کند.

3- حمل و نقل/ دسترسی

در خرید بیل مکانیکی دست دوم موضوع حمل‌ونقل همیشه مهم است. تریلری که قرار است بیل مکانیکی را حمل کند، یا محدودیت وزنی که در جاده‌ها وجود دارد را باید در نظر بگیرید. خرید بیل مکانیکی با اندازه مناسب برای کارکرد و منطقه شما بسیار مهم است. زیرا هزینه‌های حمل‌ونقل جانبی بسیاری وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید.

4- راحتی و ارگونومی اپراتور

وقتی قرار باشد 10 ساعت در روز در کابین یک  بیل مکانیکی دست دوم قرار بگیرید، راحتی و ارگونومی آن اهمیت پیدا می‌کند.

5- تاریخچه و سابقه فعالیت ماشین

در خرید بیل مکانیکی دست دوم این موضوع نشان می‌دهد که آیا دستگاه در حد استاندارد قابل‌قبولی نگهداری شده است یا خیر. کلید به حداکثر رساندن عمر هر ماشینی تعمیر و نگهداری آن است.

6- مایعات ماشین و نمونه روغن

مایعات را بررسی کنید و چند نمونه روغن بگیرید. احتمالاً ناگفته نماند که تمام مایعاتی که دستگاه را راه‌اندازی می‌کند؛ مانند روغن‌ها و خنک‌کننده‌ها باید تمیز باشند و بوی عجیبی متصاعد نشوند. آیا روغن موتور سیاه و دارای ویسکوزیته است؟ اگر خاکستری یا آبکی باشد، ممکن است خرابی موتور قریب‌الوقوع باشد.

7- ساعت کار دستگاه

آیا دستگاه مطابق با ساعات ذکر شده یا آنچه که کنتور مکانیکی نشان می‌دهد به نظر می‌رسد و عمل می‌کند؟

8- بررسی ایمنی دستگاه

آیا دستگاه تمام گواهینامه‌های مهر شده لازم و تجهیزات ضروری را دارد؟ همچنین، مطمئن شوید که یک نسخه از دفترچه راهنمای اپراتور در کابین وجود دارد.

9- بازرسی ROPS/FOPS

صحبت از کابین‌ها شد، کابین بیل مکانیکی باید دارای اتصالات ROPS و FOPS (سازه حفاظت از سقوط اشیا) کافی باشد. این موضوع در محیط‌های کاری خطرناک مانند معادن یا محل‌های ساخت‌وساز که ممکن است خطر سقوط مواد از بالا یا خطر غلتیدن ماشین وجود داشته باشد بسیار مهم است.

10- بازرسی زنجیره ریل

زنجیره ریل یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیل مکانیکی است که 50 درصد هزینه های عملیاتی در آن قرار دارد. تعویض یا تعمیر آن نیز بسیار گران است و باید در خرید بیل مکانیکی دست دوم به آن توجه کنید.

11- بازرسی پین و بوش جلوی ماشین

بازوی حفاری را روی زمین قرار دهید و درحالی‌که مقداری وزن دستگاه کم شده، به دنبال حرکت در سراسر پایه بوم، سیلندرها، بازوها و نواحی اتصال سریع و سطل باشید.

12- گواهی بازرسی سازنده

بسته به تجربه و سطح سرمایه‌گذاری شما، توصیه می‌کنیم که حتماً گواهی بازرسی سازنده را از فروشنده دریافت کنید. این موضوع بسیار مهم است؛ چون بسیاری از افراد در صنعت با خرید بیل مکانیکی دست دوم شروع به کار می‌کنند و ممکن است دانش کافی در مورد ماشین‌هایی که به آن‌ها نگاه می‌کنند نداشته باشند. درنتیجه شما باید یک گواهی با مهر شرکت سازنده از تمام اطلاعات فنی ماشین داشته باشید و اگر بخشی از بیل مکانیکی انتخابی شما نیاز به تعمیرات داشت از آن آگاه شوید.

نکاتی در خرید بیل مکانیکی دست دوم : سخن پایانی

یک بیل مکانیکی قدرتمند ابزاری عالی برای انجام بسیاری از کارهاست. اما همه بیل مکانیکی ها یکسان نیستند، بنابراین سؤالات مهمی وجود دارد که باید قبل از خرید بیل مکانیکی دست دوم به آنها پاسخ دهید.

در مورد نوع و اندازه بیل مکانیکی که با نیازهای شما مطابقت دارد فکر کنید. سپس می‌توانید به‌درستی قیمت بیل مکانیکی های دست دوم و جدید را مقایسه کنید اما هزینه‌های پنهان را فراموش نکنید.

علاوه بر این، نگهداری از بیل مکانیکی و استفاده صحیح از آنها برای اطمینان از طول عمر تمام تجهیزات سنگین بسیار مهم است. در نهایت، انتخاب فروشنده‌ای که قابل‌اطمینان باشد و تمام نکات گفته شده را رعایت کند و مرحله‌به‌مرحله آنها را با خریدار چک کند، بسیار مهم است. بنابراین، اگر تمام عوامل این مقاله را به دقت در نظر بگیرید، می‌دانید قبل از خرید بیل مکانیکی دست دوم باید به چه نکاتی توجه کنید.

درباره آریامس

شرکت بازرگانی آریامس تأمین‌کننده و وارد کننده ماشین آلات راهسازی و معدنی پر کاربرد از قبیل:

بیل مکانیکی، لودر، دامپتراک، کامیون، بکهو و سایر ماشین آلات معدنی و راهسازی برندهای مطرح دنیا از قبیل کوماتسو، کاترپیلار، هیوندا و غیره است.

پکیج جامع واردات و خرید بیل مکانیکی دست دوم و نو با شرکت بازرگانی آریامس از این قرار است:

  • اخذ مجوز واردات و ترخیص ماشین آلات
  • شناسایی بهترین تأمین‌کنندگان و فروشندگان جهت خرید با بهترین قیمت
  • گزارش هزینه‌ها به صورت مرحله‌به‌مرحله به خریدار
  • ارائه کاتالوگ جهت بررسی‌های فنی و تکنیکال
  • اخذ پروفرما و انعقاد قرارداد
  • انجام فرایندهای مالی طبق قرارداد به‌صورت مرحله‌ای
  • اخذ گواهی بازرسی
  • حمل سریع و ایمن
  • انجام فرایندهای گمرکی و ترخیص کالا
  • خدمات پس از فروش در قالب تأمین قطعات تا مدت مشخص

برای ثبت سفارش و مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

به این صفحه امتیاز دهید
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


آخرین مقالات


تجارت با عربستان
تجارت با عربستان
7 خرداد
پرسودترین کالاها برای صادرات به عمان
پرسودترین کالاها برای صادرات به عمان
5 خرداد
نحوه صادرات کالا به عمان و قوانین تجارت با عمان
نحوه صادرات کالا به عمان و قوانین تجارت با عمان
2 خرداد
واردات شمع خودرو
واردات شمع خودرو
31 اردیبهشت
راهنمای گام به گام انتخاب کالای مناسب برای واردات
راهنمای گام به گام انتخاب کالای مناسب برای واردات
29 اردیبهشت
پر سودترین کالای وارداتی از دبی
پر سودترین کالای وارداتی از دبی
26 اردیبهشت